482 king en het onderhoud van de ijzeren banen een leger bezig gehouden van vijftigduizend man, onder de bevelen van den generaal Meade. Zoodanig is het nieuwe en machtige strijdmiddel, dat de Duitsche generale staf sinds vijf jaren in het leven heeft geroepen. Het spoor wegregiment staat dan ook in blakende gunst. Men heeft het voor zien van gereedschappen en werktuigendie geschat worden op on geveer vierhonderd zeven en tachtig duizend franken; de aanleg van den polygoon en den spoorweg is, in ronde cijfers, te staan geko men op drie miljoen vierhonderd duizend frankende vermeerdering van de kaders eischt een nieuw jaarlijks krediet van tweehonderd drie en negentig duizend franken. De minister heeft bovendien onlangs vijf en zeventig duizend franken aangevraagd om voor rekening van het regiment een ijzeren brug (model Stern) te koopen, die, naar men zegt, een vernielde brug spoedig vervangen kan. //Zij krijgen alles wat zij willen, door tusschenkomst van den staf", beweren de officieren van de garde-pioniersals zij spreken van hunne makkers bij het spoorweg-regiment. Werkelijk is er een aanhoudende en innige gemeenschap tusschen deze laatsten en de bureelen van Von Moltke; aan weerszijden houdt men zich onledig met grondige studie, niet alleen van de lijnen, die in Duitschland het eigendom zijn van de verschillende staten en maatschappijenmaar ook van het geheele Europeesche net. Deze studie maakt een deel uit van het mobilisatie-plandat door den staf steeds wordt bijgewerkt. Het was, geloof ik, niet nutteloos deze bijzonderheden mede te deelen, want zij toonen den aard en den vooruitgang, den processus van het vraagstuk. Sinds vijf jaren is er een klaarblijkelijk streven van Pruisen's zijde om de spoorwegen te militariseeren. Welnu, wie militarisatie zegt, zegt centralisatie. De twee termen lokken elkander uit en hechten zich onverbrekelijk aan elkander. Zoozeer als de eerste den heer Yon Moltke niet behagen, schijnt de tweede sterk in den smaak van den heer Yon Bismarck. Want uit het politiek gezichtspunt zoude de vereeniging van de spoorwe gen in Pruiseu's hand het werk bekronen, dat met het Zullverein begon en door de overwinningen van 1866 en 1870 hooger werd opgetrokken. Wat zal de reeds zoo beperkte onafhankelijkheid der staten van den tweeden rang in den Bond zijnzoo het bewind te Berlijn, dat de werkelijke leiding van hunne legers heeft, zich ook nog hunne gemeenschapswegen toeeigent? Het is duidelijk, dat het bezit van de spoorwegen van een land nog iets meer zegt dan be-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 469