485 zoo zij het voorbeeld van Pruisen moeten volgen, werkelijk veel zullen moeten afstaan. Het verschil is kapitaal en verklaart zeer goed de onmiskenbaar vijandige uitingen in Beieren, Saksen en Wurtemberg tegen het offer, waarvan den heer Von Bismarck met alle geweld het voorbeeld wil geven. Inzonderheid Beieren acht zich gekwetst, omdat, gelijk wij gezien hebben, de Bondsgrondwet het bijzondere rechten toekent. Van daar die zoo onbewimpelde verklaring van den heer Von Pfretschner, voorzitter van den ministerraad: //Wat Beieren recht streeks aanbelangt, het ontleent aan de grondwet bijzondere rechten, die zijne spoorwegen tegen elke aanranding beveiligen; het zal deze rechten weten te verdedigen en is geenszins van voornemen ze aan het keizerrijk af te staanbovendien zal het er zich tegen verzetten, dat spoorwegen, die aan andere staten behoorengecentraliseerd wor den in de hand van het keizerrijk." //Beieren zet zijn rupshelm op," roept de National-Zeitung spij tig uit. Te Stuttgard schijnt het afstaan van de spoorwegen de bevolking eene ware r/mediatisatie" toe, want het zoude den afstand van de posterijen en telegrafen na zich sleepen, in het geheel ongeveer vijf duizend ambtenaren, die in Pruisischen dienst zouden overgaan. Te Dresden hebben de Kamers bijna eenstemmig het voorstel van den minister Prieseu aangenomen: //Het gouvernement wordt uitge- noodigd, in den Bondsraad zijne goedkeuring te weigeren aan den afkoop, hetzij gedeeltelijk, hetzij geheel, van de Duitsche spoorwe gen voor rekening van het keizerrijk, en zoo spoedig mooglijk zijn bedoelingen ter kennis te brengen van den groot-kanselier." Voor dit vraagstuk zet Saksen, doorgaans toch zoo gedwee, ook zijn helm op. Nooit had zich, sinds vijf jaren, zulk een vast bera den en eenparig verzet van de zuidelijke staten tegen Pruisen's ei- schen :geopenbaard. Tegenover deze staatkundige uitingen hebben dan ook de Ber- lijnsche krantenschrijvers hunnen ijver verdubbeld om het militaire voordeel, het nationaal karakter van Bismarck's plan te doen uitkomen. Het Militcir-WocliènblaU heeft, in een hoofdartikel, de meening van den Pruisischen generalen staf uiteen gezet; laat ons de voor naamste betooggronden daaruit opteekenen. De verplichte krijgsdienst levert aanzienlijke massa's; zonder de spoorwegen kan men ze niet in beweging brengen. Bovendien, een stelsel van zorgvuldig aaneen-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 472