486 sluitende lijnen verdubbelt het vermogen van het aantal, door de snelheid der krijgsverrichtingen. De geografische gesteldheid van Duitschland doet zien, dat er geen staat is, waarin de spoorwegen een grootere militaire waarde hebben, want het staat bloot aan gelijktijdige aanvallen in de meest verschil lende richtingenzijne grenzen liggen bloot voor de strijdkrachten van drie groote staten, waarvan twee, Rusland en Oostenrijk, reeds met een gedeelte van hun grondgebied tot in het hart van het Rijk dringen. Het is dus wijs, aan drie kanten zich tot verdediging voor te bereiden. //Eene bekwame staatkunde", zegt het Mïlitar-Wochen- llatt, //zal alles ter wereld doen om het Rijk zulke eventualiteiten te besparen; maar zal deze staatkunde er altijd inslagen? Duitsch land kan er niet meer op rekenen dan het de geslotene verbinte nissen als eeuwig kan beschouwen." Deze wijsgeerige blijk op de broosheid der vriendschap van deze wereld voert, met eene militaire wijze van spreken, tot de noodzaak- lijkheid om de legers met de grootst mooglijke snelheid, door mid del van de spoorwegen, van het eene oorlogstooneel naar het andere te voeren. Zoodra dit aangenomen is, moeten de spoortreinen loopen //met de regelmatigheid der beweging van een uurwerk." Maar hoe die stiptheid te doen samenstemmen met de veelvuldigheid der maat schappijen? Deze zijn niet gewoon aan oudergeschiktheid; zij ver schillen onderling door hare wijze van beheer; soms staan zij op vijandigen voet met elkander. Ziedaar zooveel te boven te komen moeilijkheden. Hieruit volgt tijdverlies, en in den krijg heeft de tijd een niet te bepalen waarde. Ziehier de gevolgtrekking van het Militar-Wochenblatb//Het belang van het leger bij de rationeele uitbreiding van de spoorwegen is zoo groot, dat het Keizerrijk zich niet beperken moet tot louter tusschenkomst, maar eerder met zijn beste krachten den aanleg en de exploitatie van de banen zelf in handen nemende partikuliere belangen smelten op dit punt met de algemeene belangen van het land te zamen." Een ander tijdschrift, de Allgemeine Militcir-Zeitung uit Darmstadt, een oud militair orgaan van Zuid-Duitschlandbehandelt het vraag stuk uit hetzelfde gezichtspunt. Het is onnoodig hare algemeene bespiegelingen over het strategisch gewicht der spoorwegen te herha len. Het is genoegzaam de nieuwe betooggronden aan te halen. De eerste komt ons bijzonder vindingrijk voor. De militaire or-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 473