487 ganisaties, schrijft de Darmstadter krant, van dc voornaamste mili taire mogendheden in Europa gelijken elkander in vele puntende reglementen, de formaties, de getalsterkten; alleen in de kunst van de operaties te besturen en in het gepast gebruik, bij het begin dezer operaties, van snel vervoer langs spoorwegen, zal eene der partijen de gelegenheid vinden om zich reeds dadelijk zekere meerderheid bo ven den tegenstander te geven. Duitschland behoort zich deze meer derheid te verzekeren door te beschikken, niet op de kaart, maar onbe perkt en op militaire wijsover het geheele net der ijzeren banen. Op die wijze redeneerende, kan men zeer ver gaan. Waarom dan maar niet alle spoorwegen te organiseeren naar het model van dien tusscheu Berlijn en den polygoon? Dat zou buiten kijf het veiligste van alles zijn. De redacteur van de Zeitung schijnt er niet aan te denken, dat het hier een materieel geldt, zeer laag geschat op zes duizend millioen franken. De tweede betooggrond heeft ten minste de verdienste van eene zoo niet wreede, zeer naïeve rondborstigheid. Als het keizerrijk de spoorwegen in zijn onbeperkt bezit had, zou het kunnen beschikken over alle baantjes, zelfs de hoogste; het zou alzoo zijn invloed zien wassen; deze baantjes zouden, nog meer dan vroeger, gegeven wor den aan de militairen, en zelfs aan de officieren. Niets is duidelij ker, en het is juist dit vooruitzicht, dat de vassallen van Pruisen afschrikt. Alzoo wordt de eenheid der spoorwegen door de militaire organen voorgesteld als de gebiedende voorwaarde van Duitschland 's behoud, waarvoor alle partikuliere of particularistische belangen moeten zwich ten. Hoe is 't mooglijk langer weerstand te bieden aan zulke di dactische betoogen De heer Yon Moltke is het eens met den heer Von Bismarck; de wet en de profeten hebben gesproken; er blijft niets anders over dan het hoofd in den schoot te leggen. De politieke kranten opperen niet den minsten twijfel omtrent den uitslag van het geschil. De redeneering van de National-Zeitung is origineel //Er zijn hervormingen, die zulk een verzet niet mogen trotseeren, maar er zijn andere, die zich in hare volle waarde openbaren en eerst tot het gemoed der bevolking doordringen te midden van den strijd der tegenovergestelde meeningen." De Kölnische Zeitung schrijft met kleinachting//De houding der liberalen in het zuiden maakt weinig indruk: men herinnert zich.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 474