489 //Bij zijn voorstel tot aankoop der spoorwegen kon Prins Bismarck rekenen op de toejuiching van de militaire partij, voor welke de spoorbanen slechts werktuigen voor den oorlog zijn, en die verwacht» dat het werktuig volmaakt zijn zal, indien het keizerlijk gezag het overeenkomstig ziju wil zal hebben georganiseerd. De Duitsche krijgs lieden hebben veel nagedacht over de belangrijke rol, welke de spoor wegen in de gebeurtenissen van 1870 hebben gespeeld. Dank aan de spoorwegen zeggen zijheeft de maarschalk Mac-Mahon de over blijfselen van zijn leger kunnen redden nadat het geslagen was bij Wörthde spoorwegen hebben het korps van den maarschalk Can- robert op het laatste oogenblik nog in staat gesteld, deel te nemen aan de beslissende gevechten die voor Metz geleverd zijn, en van den anderen kant heeft de vernieling van de lijn tusschen Prouard en Metz dit korps gedwongen, een gedeelte van zijne macht en het grootste gedeelte zijner artillerie achter te latenwelke omstandig heid wellicht den uitslag van het gevecht van 18 Augustus 1870 heeft beslist. De spoorwegen hebben de Franschen in staat gesteld, hunne hoofdstad van levensmiddelen enz. te voorzien en gedurende meer dan vier maanden wederstand te biedenen de groote macht van den belegeraar, gedurende langen tijd aan dezelfde plaats gebonden, heeft door de spoorwegen voeding kunnen erlangen. Door de herstelling der lijn tusschen Amiens en Rouen werd het Duitsche leger, dat Parijs aan de noordzijde insloot, in staat gesteld wederstand te blij ven bieden aan de overmacht, en de spoorbaan van Metz naar Parijs bracht de troepen aan, die den uitval van den generaal Ducrot deden mislukken. Eindelijk was het de slechte werking der ooster-spoor- wegendie den zoo goed begonnen veldtocht van den generaal Bour- baki zoo ongelukkig deed eindigen. //De Pruisische generaals moeten wel toestemmen, dat in 1870, bij de mobilisatie des legers, de Duitsche lijnen wonderen hebben gedaan; zij erkennen, dat de verschillende spoorwegbesturen nage noeg alles gedaan hebben wat mogelijk was. Krachtens eene sedert uitgevaardigde wet, zullen die banen in oorlogstijd voortaan op mi litaire wijze bestuurd worden. Een artikel der constitutie bepaalt voorts, dat alle spoorweglijnen, waarvan de aanleg in het belang van 's lands verdediging noodig wordt geacht, voor rekening van het rijk kunnen worden gemaakt, wat de verschillende bondsstaten, over wier grondgebied men gaat, er ook van mogen denken. Deze be slissingen en voorzorgen zijn de militaire partij niet voldoende. Die

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 476