493 teekent opdat de officieren er verre af zijn, de voorschriften omtrent het vasten te volgen gedurende het tijdperk van den Ramazan poe- wassade soldaten onderwerpeu er zich voor het meerendeel nog aanmaar zij eerbiedigen de wet niet in al hare gestrengheid. Toch kan de invloed van eeuwenoude leerstukken en zeden niet binnen minder dan een halve eeuw verdwijnen, zelfs niet uit verlichte gemoederen, geopend voor de Europeesche denkbeelden; hij is zwak ker geworden, dat is alles; en deze verzwakking schijnt eerder de gebreken dan de goede hoedanigheden der Ottomanen te hebben doen toenemen. In het kort, het temperament van het ras en de histo rische overleveringen hebben zwaar gedrukt op de door de Sultans ondernomen militaire hervorming. Zoo heeft hij het stelsel der conscriptie ingevoerd, zonder er even wel in te slagen een nationaal leger te organiseerendat al de le vende krachten van het Rijk als in een middelpunt te zamenbrengt. Want het beginsel der aanvulling blijft ondergeschikt aan de gods dienstige en politieke onderscheiding tusschen Muzulmannen en Chris tenen tusschen overwinnaars en verwonnelingen. Dit draagt bij om de verdeeldheid onder de onderdanen der Porte te onderhoudenhen op de scherpste wijze van elkander te scheiden, aan de eene zijde onderdrukking handhavende, aan de andere tot op stand uittartende. Deze ongelijkheid, die noodig geacht wordt als een maatregel van algemeen welzijn, keert zich ten slotte tegen de Turken zeiven. De bevolkingssterkte is niet met groote nauwkeurigheid bekend het Ottomauische bestuur schittert niet in zake statistiek. Evenwel neemt men algemeen aan, dat de Muzulmansche bevolking 73 ten 100 telt in de Aziatische gewesten en slechts 23 ten 100 in de Europeesche. Volgens den heer Elisée Reclus (volgens zijn jongste meesterwerkGéojrapJne universellè) leveren de onderdanen der Porte in het schiereiland van den Balkan vermoedelijk een totaal van 11,480,000 zielen, waaronder de Muzulmannen voorkomen tot een cijfer van 3,480,000; ook moet men nog onderscheid maken tusschen de tot het Islamisme bekeerde inboorlingen en de eeuigermate vol bloed-Osmanlis. Deze laatsten, de echte Turken, worden geschat op niet meer dan anderhalf miljoen. Het is waar, dat zij in Azië, volgens gegevens, die echter nog meer benaderend zijn, het cijfer van twaalf tot dertien miljoen be reiken maar hoeveel moet men hieronder rekenen voor nagenoeg bar-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 480