494 baarsche, nomadische, tuchtelooze volksstammen, die noodwendig aan alle conscriptie ontsnappen De ongeregelde korpsenBedoeïnen Basji-Boezoeks, Tsjerkessen, komen van die verwijderde grenzen! zij dienen buiten alle orde, buiten alle taktiek, met een fantazie; die weinig gemeenschap heeft met de gebruiken van een be schaafd en goed geordend leger. Hunne heldenfeiten in Herzegowi- na hebben er niet weinig toe bijgedragen, om op den tegen woordigen oorlog zijn stempel van woestheid te drukken. Over het geheel vindt het geregelde leger de beste bestanddeelen tot aanwerving in Europa. Daar de Christenen slechts eene belasting als afkoop betalen (de oude charadj), drukt de geheele last van den krijgsdienst bij slot van rekening op een minderheid. Wat is hiervan het gevolg? De conscriptie, slechts de Turksche bevolking treffende, vooral in Europa, put deze meer en meer uit houdt haar voortbrengend vermogen tegen, brengt haar terug tot een lageren toestanddaarentegen ontwikkelen de Christenen, die van de zen last vrijgesteld zijn, zich gemakkelijker, maken zich uitsluitend meester van de nijverheid en den handel en vermenigvuldigen onop houdelijk. Tot overmaat van ongeluk voerde de hervorming in den aanvang ongelijkheden onder de Muzulmannen in, die gedeeltelijk nog be staan. Zekere gewesten werden musten verklaarddat isvrijgesteld van krijgsdienst in tegenstelling met die, welke ayri-musten geheeten werden, en de zeer nadeelige eer hadden alleen soldaten aan den Sul tan te leveren. Het voorrecht strekte zich uit tot Konstantinopel en tot de vilajets Bosnië, Kandia en Albanië. In 1856 scheen de Begeering, onder Eranschen invloed, dezen staat van zaken te willen verbeteren. Een Jiatt-humajoen liet plech tig al de onderdanen van het rijk tot den krijgsdienst toe, maar de bevelen van den Sultan zijn onvruchtbaar gebleven gelijk zooveel andere; niets werd veranderd dan alleen den naam cAaradj, die ver keerde in bedel. De belasting van den afkoop wisselt af van 600 tot 1100 franken; dit geeft voor de schatkist een opbrengst van on geveer dertien miljoen franken. Om deze uitsluiting te rechtvaardigen, voeren de Turken de onop houdelijke en periodieke opstanden der Christenen aan. Men draait in een cirkel: de conscriptie, beperkt tot de Turkenwordt voor hen een oorzaak van ondergang; uitgebreid tot de Christenen, wordt zij een gevaar.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 481