495 Op die wijze kan het leger slechts sterkte verkijgen onder voor waarde niet meer homogeen te zijn, en het kan slechts homogeen blijven onder voorwaarde de werving uit te putten. De afschaffing van voorrechten tusschen Turksche gewesten schijnt met beteren uitslag te zijn nagejaagd geworden. Eene brigade van zes bataljons, gelicht in Bosnië, komt voor op de staten van het tweede korpsin Kumelië. Albanië levert een groot getal zaptiés keursoldatendie veel overeenkomst hebben met de Eransche gen darmerie. Eveneens heeft men beproefd in Azië het gebied der wer ving uit te breiden. De veldtocht van 1871 heeft Yemen aan den Sultan onderworpen; deze landstreek moet een legerkorps huisvesten; het korps is echter nog slechts gevormd uit detachementen der na burige distrikten. Als wij overgaan van de aanwerving tot de eigenlijk gezegde organisatie, zien wij, dat de strijdkrachten van Turkije over het algemeen verdeeld worden in nizam (het actieve leger) en reclif (reserve). Oorspronklijk had de nizam vijf jaren dienst en de reclif zeven. Het waren en het zijn altijd twee troepen, die in afgescheiden ge deelten opereeren. De eerste moest een sterkte hebben van 150,000 mangeleverd door jaarlijksche oproepingen van 25 tot 30,000 man. De tweede moest bestaan uit een honderdduizendtal manschappenop voet van oorlog te brengen naar gelang van de behoeften. Gedurende den Krim-oorlog telde het Turksche leger 209,000 soldaten, waarvan 105,000 nizam en 104,000 redif. Het is de sterkste macht, die ooit bijeengebracht werd. Op het papier steeg het normaal cijfer tot 250,000. Maar dit cijfer, dat toch reeds vrij laag is voor eene bevolking van meer dan dertig miljoen zielen is nooit bereikt geworden. Ter nauwernood be vatten de jaarlijksche contingenten een twintigduizend man. Waar om? De Westerlingen, inzonderheid de Eransche, Engelsche en Ne- derlandsche couponknippersworden betaald om het te wetende Sul tan heeft geen geld, of, wat hij heeft, besteedt hij voor geheel andere uitgaven dan de voldoening van zijn schuldeischers of de soldij van zijn troepen. Maar geen geld, geen Turken, evenmin als Zwitsers_ Het spreekwoord is van toepassing in de geheele wereldhet heeft noch vaderland noch godsdienst.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 482