499 maar door gril en omkooping. De dienstbaarheid is het groote mid del tot bevordering in de muzulmansche hiërarchie; hieruit volgt (er zijn natuurlijk eervolle uitzonderingen), dat de gouvernements-betrek- kingen op de droevigste wijze worden bekleed. Het commando en de administratie van het leger ontsnappen niet aan deze gemeenschap pelijke wet, die de groote zwakheid van het rijk uitmaakt. De militaire administratie wordt aan het ministerie bestuurd door een grooten Eaad, den dari-sjura. Deze vormt de gewichtigste administratieve eenheid. De comptabiliteit is allereenvoudigst: elk korps zendt vooruit zijn driemaandelijksch budget aan den minister van oorlog; deze zendt de aangevraagde sommen of zendt ze nieteen geval van hoogerhaud, dat zeer dikwijls plaats vindt. Het tarief der soldijen is vastgesteld, per maand, voor den muc/tir of veldmaarschalk op 5750 franken, voor den colonel 575 franken, voor den kapitein 80 franken. Zoo ook krijgt de kapitein twee rations vivres, de colonel twaalf, de maarschalk honderd acht en twintig, plus vier en zestig rations fourrage; het ration vivres wordt gelijk gesteld met vijf en veertig centimes. Verraadt deze schaal met zoo onzachte overgangen niet het geheele stelsel der Turksche huishouding? Het is billijk hierbij te voegen, dat meestal de soldij, hetzij groot of klein, niet betaald wordt, wat de gelijkheid herstelt. De kleeding, de voeding zijn het onderwerp van reglementen, die tot de kleinste bijzonderheden afdalenmaar dewijl zij slechts zeer zelden worden toegepast, zou het overtollige moeite zijn ze te ont leden. De heer Charles Yriarte beschrijft de schilderachtige verschei denheid der troependie hij heeft mogen vergezellen bij hun tocht naar Banjaluka, ten noorden van Bosnië. De ongeregelde troepen dirken zich op en wapenen zich naar hunne fantazie; ware Decamps. Wat den nizam betreft, de gouvernements-kleeding geeft hun een voorkomen van gelijkenis op de Eransche zouaven, met dit onder scheid, dat de monteering een blauwe kleur heeft en meestal aan flarden is. Over de levensmiddelen moet men evenmin sprekenop het papier zijn zij altijd in overvloed en rijk aan afwisseling: brood, rijst, schapenvleeschgroenten en zelfs gesuikerde schotels! In zijn vaderzorg wil de Sultan zelfs, dat te velde het ration verdubbeld worde; louter beeldspraak! In de werkelijkheid teert de soldaat //op den boer" zoo goed als hij kan, en deze werkelijkheid, waarvan de verhalen omtrent den tegenwoordigen opstand getuigenis dragen, is verschrikkelijk voor het land.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 486