500 De Turksche paarden hebben een legendarische beroemdheid; ook al een illusie! De rassen zijn verbasterd; de remonte-dienst is zeer middelmatig; het is niet zeldzaam, beweert de heer Yriarte, in de regimenten knollen van meer dan twintig jaren hunne loopbaan te zien voortzetten. En wie zou het gelooven De Turk is een slecht ruiter. Zeker ook een uitwerking van den hief. De talrijke gebreken der militaire administratie vloeien voort uit het afschuwelijk geldelijk beheer van de Regeering. De staat zit altijd tot over de ooren in de schuld; het grootste gedeelte der in komsten wordt verslonden door het serail van den Sultan; de vriendjes nemen, wat er overschiet. Men is dus veroordeeld tot onderhande lingen peillooze afgronden van fooienknoeierijen en diefstallen. Het is algemeen bekenddat in Turkije niets gedaan, niets bespro ken wordt zonder de voorafgaande plechtigheid van de baghsjish (oewang sirih). Wat den nizam betreft, hij doet gelijk Jenny de naaisterhij stelt zich tevreden met weinig en zelfs met niets. Dit doet eer aan zijn goede geaardheid, maar dit is niet voldoende om een leger te vormendat in staat is het Rijk te beschermen te gen den opstand zijner eigene onderdanen, die door deze armoede zelve worden gestijfd. III. Het is de waarheid, dat de hervorming van 1869, waarvan wij de voornaamste trekken hebben doen kennen, bijna geheel onvrucht baar gebleven is. Alle bevoegde beoordeelaarsdie de zaken van nabij hebben bezienzoowel officieren van den Russischen als van den Oostenrijkschen generalen staf, verklaren eenstemmig, dat de organisatie van Hussein-Avni-Pacha slechts bestaat in het archief. De troepen van elk korps worden, zelfs in vredestijd, onophoudelijk dooreen gemengd. Men kan dit dan ook gemakkelijk waarnemen in de tegenwoordige omstandighedende expeditionaire colonnes worden met groote moeite saamgesteld uit verschillende, heterogene bestand- deelen. De divisiën en brigades bestaan slechts in beginsel; sinds den aanvang van den opstand hebben dan ook de helderziende op- merkers met zekerheid kunnen voorspellen, dat de seraskier niet in staat zou zijn, spoedig een enkele divisie op de been te brengen. Dit was het eenige middel om het oproer in zijn geboorte te smoren, maar de troepen zijnnaar de luim van het toeval, overal versnipperd, de gemeenschapsmiddelen zijn niet gemakkelijk en de vorstelijke schatkist is lens.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 487