503 den Turken veroorlooft dwars door Montenegro een militairen weg aan te leggen en er blokhuizen te bouwen. Maar Europa komt tusschenbeide en de Porte doet afstand van de uitoefening van hare rechten: Montenegro behoudt zijn afgesloten grenzen. In het kort, aan de twee uiteinden van het Balkansche schiereiland hebben zich allengskens, ten koste van het oude domein der Osman lis, langs den zoom hunner grenzen, onafhanklijke groepen gevormd, die sedert dat tijdstipdoor haar eigen voorbeeld door de verwant schap van ras en godsdienst, door een rechtstreeksche en zijdelingsche propaganda, zooveel aantrekkingspunten zijn voor de christelijke be volking, die nog aan den Sultan onderworpen blijft. Er blijft ons nog over te onderzoeken, in welke mate deze meer of min machtige Staten: Griekenland, Servië, Roemenië, Montenegro, in staat zijn, inzonderheid door hun militaire organisatie, voort te zettenwat zij ude historische idee'' noemen. I. Werpen wij een blik op de kaart van Europeesch Turkijë. Deze vierhoek, die driehonderd vijf en zestig duizend vierkante kilometers beslaat, vertoont een treilende eigenaardigheid, namelijk het inge wikkelde en de verscheidenheid van het relief der gebergtende bergketenen kruisen zich in alle richtingen. Ten noorden is het de reeks van den Hemus, van den Balkan, van den Sjkar, die, de water scheiding vormende tusschen den Donau en de Egeïsche zee, onder een rechten hoek valt op een tweede of dwarsketendie zich langs de Adriatische zee uitstrekt en uit de Bosnische Alpen en de ge vaarten van den Pindus bestaat. Deze groote lijnen worden zelveu gesneden door talrijke vertakkingen, die zich vooral vermenigvuldi gen in het westelijke deel van het schiereiland. Ten oosten vormt de Balkan, die een gemiddelde hoogte heeft verdiepingen van opeenvolgende terrein-golvingen van lange terrassen vooral op de helling naar de zijde van den Donau. Het rotsgevaarte van den Rhodopus Despoto-Daghdat de Egeï sche Zee beheerscht, is hooger. Evenwel liggen in deze streek de grootste vlakten: die van Bulgarije en van Dobroedsja, aan den Donau; die van Andiinopei en Konstantinopel in het bekken der Maritza. De gemeenschapsmiddelen zijn hier dan ook gemakkelijk en betrekkelijk menigvuldig. Bijna al de Ottomanische spoorwegen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 490