505 versteend zijn. Een plaatselijke legende, aangehaald door den heer Ubicini, is nog meer beteekenendToeu Onze Lieve Heer de we reld schiep, doorliep hij de ruimte en droeg een grooten zak, waar in de rotsen en bergen geborgen waren hij zaaide ze links en rechts op de aarde, gelijk een boer de korrels zaait op een akker. Toen hij boven Montenegro kwam, scheurde de zak en de bergen vielen door mekaar op den grondwaar zij wortel schoten en den omtrek bedekten. De Servische bergkolossen in het noorden: de Dormitor (2700 meters), de Kom (2850 meters) en de Kopanoik (1800 meters) beantwoorden aan de Helleensche reuzen in het zuidende Olympus (2970 meters), Ossa en Peliou (1G00 meters). Het zijn zooveel middelpuntenwaar vertakkingen te zamen ko mentegen elkander stootenin elkander verward raken. Vele van deze landstreken zijn dan ook bijna ongenaakbaar; de reizigers kun nen er ontdekkingen doen gelijk in Midden-Afrika. Elk jaar tee kent men grove dwalingen op in de beschrijving van de plaatsen. Langen tijd is de topografie van Widin, aan den Donau, fantastisch geweest; Kussische ingenieurs hebben de plaatsbepaling van Sophia, in het hart van het rijk, verbeterd. Er was eene fout van meer dan een dagmarsch. De wegen zijn zeldzaammen kan ze op de vingers tellenhet Turksehe bestuur schittert noch door zijn ingenieursnoch door zijne finantiënternauwernood zijn de groote steden vereenigd door berijdbare wegen; zoo is van Novibazar tot Prisjtina, twee hoofd plaatsen van sancljaks en elk tien- tot elfduizend zielen tellende, de weg, die bovendien vol gaten is, nauwlijks breed genoeg voor twee ossen, die naast mekaar loopen. Van Skutariin Albanië, naar Prisrend (3S000 en 35000 inwoners) is de weg sinds eeuwen niet hersteld gewordenhij is dan ook bij uitnemendheid wat de Engelschen uncomfortable noemen. Het gebeurt bijna alle jarendat karavanen geheele weken wor den opgehouden door de sneeuw of het hooge water der rivieren. Nauwlijks treft men één of twee gehuchten aan op een weg van 136 kilom.; het is alles behalve veilig, zonder geleide en zonder moud- tocht op reis te gaan; men staat bloot aan een ontmoeting met struik- roovers; men is ten minste zeker in de khansdie van afstand tot afstand zijn aangelegdniet het geringste voedsel te vinden. Bij Metrovitza, op den weg van Bosnië naar Albanië, is een rots, waar- 22

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 492