507 domeinover de gebeele lengte van Herzegowinageen strookje kust aan de Adriatische zee; deze behoort aan Oostenrijk. Herzegowina heeft slechts door de zeer kleine havenstad Kiek verbinding met de zee. Om de Servische provinciën of Bosnië of Herzegowina binnen te dringenbeschikken de Turken dus slechts over den landweg door Novibazar, die zelf nauw beklemd is tusschen Montenegro en eigen lijk Servië. Zoo wij ons niet bedriegenheeft deze vluchtige schets reeds het geheel der politieke beweging doen begrijpen, waarvan de tegenwoor dige opstand slechts een der terugkeerende voorvallen is. De vol kenkunde is een calque van de geografische voorstelling. Het schiereiland van den Balkangelegen op den weg van alle groote invallen, heeft, dank zij de gedaante en de verdeeling van zijn bodem, van eiken inval een verschillend ras behouden om, bij slot van rekening, de meest onderscheidene nationaliteiten te vereeni gen. Ten noordoosten, aan den Donau, zijn het de Roemanen of Roemenen; ten noordwesten, de Serviërs; ten zuiden, de Hellenen, die de geheele kust der Egeïsche Zee bedekkenvan Morea tot Konstan- tinopelgaande over de eilanden van den Archipel en langs de oevers van Macedonië en Thracië. In het midden, op de twee hellingen van den Balkan, zijn de Bulgaren. De laatste veroveraars, de Tur ken, zijn verspreid over het geheele schiereiland, in zeer ongelijke groepenmaar bijna overal in de minderheid. Zelfs te Konstantino- pel zijn zij slechts 200,000 sterk, terwijl de rajas te zamen 400,000 tellen. Zij zijn talrijker in het dal der Maritza, dat gemakkelijke toegangen heeft. Alleen tusschen den Balkan en den Donau, in den driehoek, gevormd door Silistria, Varna en Sjoemla, vormen zij een dichte groep, sterker in getal dan het overige der bevolking. De politieke geschiedenis van het verval van het Ottomanische Rijk volgt deze geografische en ethnografische gegevens. Eerst is het Griekenland, het meest afgezonderde gedeelte van den Staat, dat zich losscheurt. Roemanië en Servie, die ook slechts door een enkele grens met Turkije verbonden zijn, volgen bijna te gelijk. Roemenië is gescheiden door den Donauwelks breedte bij de sa menvloeiing van de Aloeta meer dan vierduizend meters bedraagt; de diepte wisselt af van zes tot twintig metersvoegen wij er de moerassige terreinen bijdie zich langs beide oevers uitstrekkenen het volslagen gebrek aan vaste bruggen; de laatste schipbrug bevindt zich te Peterwaradein. Servië, gelegen aan den uithoek van het

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 494