508 bergachtige vierkant, dat wij hierboven geschetst hebben, besloten tusschen den Donaude Save, de Drin en de Timok, geschei den van Turkije door de hooge bergketen Kopaonikdie het dal der Morava afsluit, is aan dezelfde oorzaken zijne vrijmaking ver schuldigd. Deze oorzaken hebhen in Montenegro nog vrij wat krach tiger gewerkt, want nooit hebben de Turken de bergmassa's van Tsernagore blijvend kunnen bezetten. De kaart toont aan, dat Bosnië in dezen oogenblik gehoorzaamt aan de wetten der historische ontwikkeling, die wij ontvouwen. Im mers, het is ten eenemale vau het overige van het Eijk afgezon derd; het leunt van achteren tegen Oostenrijk; de Herzegowinasche glooiing helt af naar Dalinatië en de eigenlijke Bosnische glooiing naar de Hongaarsche Save; de nauwe poort Novibazar kan gesloten worden door Servië ten noorden en door Montenegro ten zuiden. Gelijk de heer Reclus opmerkt, kan het geheele land vergeleken worden bij een onmetelijke citadel, waarvan de hoogste muur zich juist in het zuiden verheft, als om den ingang aan de Osmanlis te verbieden. Als deze wal beklommen is, moet men nog achtereenvolgens zich met geweld een doortocht banen door elk rivier-défilé, eiken der evenwijdige bergtoppen bestijgen; op duizend plekken kunnen eenige mannen volstaan om geheele bataljons tot den terugtocht te dwingen. Zelfs het luchtgestel werkt mede om Bosnië tegen de Turken te beschermen, want door zijne lagen warmtegraad verschilt het veel van dien van het overige van het schiereiland. De bevolking van Bosnië wordt geschat op 1150000 inwoners, waarvan 400000 muzulmannen, vooral in de steden verspreid; te Serajewo, de hoofdplaats van het vilajet, zijn de 50000 inwoners voor vijf zesden muzulmannen; te Banjaloeka telt men 15000 mu zulmannen op 18S00 zielen; te Travnik, een stad van 12000 in woners, telt men nauwlijks vijfhonderd christelijke of joodsche huis gezinnen. Op het platte land behooren de eigenaars van spa/tiliis of militaire leenen ook tot den godsdienst der veroveraars, ofschoon de meerderheid van Servischen oorsprong is. Maar de meeste in boorlingen, meer dan twee derden der bevolking, zijn christenen. In Stielers Atlas lees ik Drinna, terwijl de Drin of Dr-ino in Albanië stroomt. Misschien moeten wij denken aan verminking door overzetting, waarin de Franscken sterk zijn; b. v. Lemberg, in Galicië, wordt door vertaling: Leopold!! Z.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 495