513 woordige omstandigheden zekere beteekenis kan hebben in hetzelfde jaar 1871 heeft de keizer van Duitschland zeer mild aan prins Mi laan vijf en zeventig getrokken kanonnen ten geschenke gegeven Het getal geweren stijgt of juister: steeg (want het moet toege nomen zijn, misschien door dergelijke mildheden) tot 230000, waar van 120000 getrokkene met slaghoedjes, 30000 model Grüner en 80000 model Peabody; de twee laatste soorten zijn kolfladers. Zoo bezit de geheele infanterie van het actieve leger en van de militie wapenen voor snelvuur. Het spreekt van zelf, dat een zoo aanzienlijke strijdmacht zware lasten aan Servië oplegt. Het budget van het Vorstendom stijgt tot 15500000 franken; de uitgaven voor het leger beloopen nor maal een derde daarvan: 4345000 fr. Te Konstantinopel is het, op een begrooting van 560 000000 franken, ternauwernood een ze vende: 70 tot 80 millioen fr., die voor het leger besteed worden. Alleen naar dit verschil kan men den graad van geestkracht afme ten, die beide rijken bezielt. Het is voor ieder duidelijk, dat Ser vië zich met lijf en goed wijdt aan de volkszaak en, om te slagen, juist niet rekent op vreedzame middelen. En Nederland? Het acht een kontingent van 15000 man militie 'sjaars te hoog!! C. Strijdkrachten van MontenegroRoemeniëBulgarije en Griekenland. Montenegro is, uit een militair oogpunt, eigenlijk gezegd, slechts een afhanklijkheid van Servië. Sinds den ongelukkigen oorlog, dien de Tsernagoriërs in 1862 tegen den geduchten Omer-Pacha hebben gevoerd, is het kleine leger, wat effectief en wapenen betreft, gere organiseerd geworden met de hulp en onder de leiding van Servische officieren. Het ziet af van het lange Albaneesche geweer, den doega Poesjka; het wil voortaan met gelijke wapenen tegen Turkije kam pen. Men herinnert zich, dat in Prankrijk dezelfde keizerlijke re geering, die den Krim-oorlog in het belang van de Porte gevoerd hadvergunning verleende voor een loterij ten behoeve van Monte negro. Met de opbrengst deed de Soeverein van Cettigne, Vorst Nikolaas, 12000 Minié-karabijnen te Weenen koopen. In 1869 nieuwe aankoop van 2000 naaldgeweren. Hoe die wapenen te onderhouden en munitie te vervaardigen Het

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 500