514 gouvernement van Belgrado zond den Vorst een bekwamen wapen fabrikant, Wladimir Illich, die te Bieka een klein tuighuis oprichtte en werklieden vormde. Servië liet het daarbij niet; het zond naar Montenegro een militaire commissie, bestaande uit den commandant Miloetine Jowanowitsj, uit twee onderofficieren en uit een hoornbla zer. Deze commissie bracht naar Cettinje de werktuigen mede, noo- di"- voor een vollediger arsenaal dan dat van Bieka; zij bracht het Laboratorium in orde, dat de reserve-geweren bevat met eenige ka nonnen en het voornaamste oorlogs-materiëel. Het gebouw, tot arse naal ingericht, heette vroeger het Bigliardonaar het eerste biljart, op den rug van eenige menschen gedragen naar het paleis van den Vorst. De naam is geleerder geworden en het invoer-artikel minder onschadelijk. Van dit tijdstip dagteekeut de eerste berijdbare weg in Montene gro, van Cettinje naar Cattaro, met een zijtak naar de twee Turk- sche steden Nichslch (in Stieler's Atlas Niskiki) en Podgoricza. Wel is waar sluiten deze twee vestingen, waarvan de eerste nu beroemd is, niet alle voetpaden van de Zwarte Bergen af; maar toch zouden troepen, met wapenen en bagage, uit Montenegro niet Herzegowina kunnen binnenrukken dan na eerst Niskiki genomen te hebben. Dit verklaart de hardnekkigheid, waarmede Turken en opstande lingen om de oude sterkte vechten. De door de Servische zending verkregen uitkomsten zijn merk waardig. Het Laboratorium bevat een voorraad van bijna tien mil- lioen patronen; meer dan acht kruitmagazijnen zijn op de veiligste punten van het land in orde gebracht. De artillerie telt vier en twintig stukken, verdeeld in zeven bergbatterijen. Men zal zich afvragen, hoe de soeverein van Montenegro, die het bewind voert over een bevolking van 196000 zielen, vereenigd bin nen 4400 vierkante kilometers, kan voorzien in de zware uitgaven voor deze militaire inrichtingen. De Tsernagoriërs zijn arm, te tal rijk voor hun grondgebied; - nog in den laatslen tijd leefden zij ge deeltelijk van tsjetas of razzias aan de grenzen. Van daar de oude haat tegen de Albaneezen van het Noorden, de Klementi, de Myrdieten, de Dunkaginen, die overigens niets beter zijn, en gaarne roof voor roof teruggaven. Tegenwoordig is de manier om aan eigen dom te komen meer in overeenstemming met de regels van het rechtde uitvoer van vee is de voornaamste handel van het zwarte gebergte. De inkomsten van den staat beloopen ongeveer 320000

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 501