516 saamgevat? Wel is waar, kan deze door getalsterkte zwakke stam van het Slavische ras op zich zeiven geen zeer geduchte tegenstan der zijn, maar hij kan tot steunpunt dienen, en dit is dan ook de beteekenis van de militaire hervorming in Montenegro. Door zijn bergen en zijn kanonnen is het Vorstendom een ware vesting, die de westelijke flank van Servië beschermt; de 16000 te mobiliseeren Tsernagoriërs zijn voor de Serviërs een kostelijke versterking. Voeg dit cijfer bij de 156000 man, die de strijdkrachten van Prins Mi- lano uitmaken, en wij bereiken reeds een effectief, gelijk aan twee derden van het Ottomauische leger. Bovendien vormen Servië, Mon tenegro en Bosnië bij opstand, door geografische ligging zoowel als door rasverwantschap, een aaneengesloten geheel. IV. Servië leunt ten oosten tegen Roemenië. Deze staat, van 40/3 miljoen inwoners, heeft geen rechtstreeksch belang aan den kant van Turkijezijn verwantschap van oorsprong trekt hem naar Transyl- vanië. Evenwel draagt Roemenië door zijn beschavingstoestand door het voorbeeld van zijn zelfbestuur bij tot de meer of min op handen zijnde, meer of min tijdige afscheidende beweging tusschen de Chris tenen en de Turken in het schiereiland van den Balkan; het is een der werkzame bestanddeelen van de vrijmaking. Als praktisch middel bezit het Roemeensche leger een effectief van meer dan 62000 man. Het is ook onlangs gereorganiseerd gewor den bij twee wetten, van Juni 186S en Maart 1872. Het wordt gesplitst in twee deelenle het staande- leger (19-300 man), met ka ders voor 8 linie-regimenten, 4 jager-bataljons en 12 batterijen; 2e de schutterij of nationale militie, met 8 regimenten grensbewakers (33500 man) en 8 andere regimenten bewakers van het binnenland, (11300 man). Het budget van 1876 wordt geraamd op 94 miljoen fr. inkomsten en 101 miljoen fr. uitgaven. Ondanks dit te kort be steedt Roemanië ÏS1^ miljoen franken voor het ministerie van oor log. Te Bucharest, zoowel als te Belgrado, wordt dus het leger beschouwd als geroepen om een gewichtige rol te spelen. Door Roemanië oefent Duitschland een meer bijzonderen invloed in het Oosten uit; sinds 20 April 1866 behoort het gezag aan een HohenzollernVorst Karei. Laat onszonder de plannen van het

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 503