528 den sleutel tot Turkije, meester te maken, gelijk de Turken moeten trachten haar te behouden, daar het de natuurlijke basis van al hunne bewegingen tegen Servië is. Daar het Morava-dal het eenige is, waarin de troepen meer of min kunnen deployeeren, kunnen alleen bij Nissa dadelijk groote strijd krachten worden vereenigd. Daar zullen dus de eerste gevechten plaats grijpen, en van hunnen afloop zal, zoo al niet het lot van den oorlog, toch zijne uitbreiding afhangen. Novi-bazar is een stad van 10,000 inwoners, omringd van zes kleine bastions, maar deze sterkte verkeert in zoo slechten staat, dat zij niet lang weerstand zou bieden aan het kanon van Serviërs, die uit het dal van de rivier Ibar deboucheeren. De Porte heeft evenwel zorg dragen, in het geheele distrikt zeker getal militaire koloniën te eche- lonneeren, zoodat het land voor het grootste deel muzulmansch is. Om de hand te kunnen reiken aan Montenegro, zouden de Serviërs zich moeten meester maken van Novi-bazar, terwijl de Montenegrijnen Niksitsj (F Niskiki) en Podgoritza zouden moeten bemachtigen. In haar nummer van 5 Juli zegt dezelfde krant: //Alles zal af hangen van het eerste treilen en van de mooglijkheid voor de Ser viërs en hunne boudgenooten de toppen van den Balkan te bereiken, die de steden Sofia, Pristina en Novi-bazar beheerschen." Volgens den correspondent van het Journal de Genèoe te Belgrado, zijn de vestingen Belgrado en Semendria in gebrekkigen staat van weerbaarheid, zoodat men daar zeer bevreesd is voor een bombarde ment door de Turksche kanonueerbooten. Alleen de Russische gene raal Tsjernajef zou bekwaam genoeg zijn voor een opperbevel, maar de tot generaals gebombardeerde'' Servische colonels op de oostelijke en westelijke grens niet. Wij zullen nu de gebeurtenissen moeten afwachten. Zoo de Ser viërs de overhand behalen, zullen zij op nieuw een schitterend voor beeld gegeven hebben aan andere volken, die zich vergenoegen met vliet vuur te openeii'' en "de spits af te bijlen''' in de Kamer. In Servië zegt men: nHet woord is aan den geachten spreker KruppJ 7 Juli, 1876.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 507