530 Maar indien de intendance hare roeping behoorlijk zal vervullen, is het noodig, dat zij voor de beoordeeling der goederen en levens middelen de vereischte technische bekwaamheid bezitte; dat zij eeue genoegzame kennis hebben van de bereiding der stoffen, van de mid delen tot opsporing van vervalschingenenz. enz. Eerst wanneer die kennis het algemeen eigendom der Indische intendance-officieren geworden zal zijn, kan men met recht vorderen, dat ten deze de materiëele belangen onzer soldaten naar behooren en in het meeste belang van den lande worden behartigd. Wanneer nu echter aan de aanstaande officieren der militaire ad ministratie de eisch wordt gesteld van de noodige technologische en waren-kennis; wanneer die eisch ook, in het wezen der zaak, wordt gesteld aan hen, die reeds den officiersrang bereikt hebben, dan is het ook noodig, dat de gelegenheid tot verkrijging dier keunis ge geven worde. Het was daarom een uitstekend denkbeeldaan een erkend deskundige, den heer E. Hekmeijer, de samenstelling eener //handleiding" op te dragenwaaruit de vereischte kennis in deze richting kan worden geput. Het is hier de plaats om er met een enkel woord op aan te drin gen, dat ook voor andere vakken, welke volgens de programma's van het officiersexamen op de militaire school te Meester-Cornelis moe ten onderwezen worden, handleidingen worden uitgegeven, die dat gene bevatten, hetwelk blijkens die programma's geeischt wordt. Die handleidingen zullen op wetenschappelijk gebied wellicht weinig waar de hebben; dat is ook niet noodig, doch zij moeten speciaal voor het onderwijs ingericht zijn, zoodat, te gelijk met de uitgaaf, de zoo tijdroovende dictaten kunnen vervallen. Er bestaat b. v. voor zoo ver ons bekend geen werk over de geschiedenisdat eenigszins met het gestelde programma voor dat vak overeenkomtdat dus //in groo- te trekken" de oude geschiedenis en de geschiedenis der middeleeu wen behandelt, //als inleiding tot die van den nieuweren tijd"; dat de 16®, 17e en 18® eeuw verder bespreekt in dier voege, dat personen en gebeurtenissen alleen ten tooneele worden gevoerd voor zoover zij //een overwegenden en blijvenden invloed op de ontwikkeling der vol ken in het algemeen hebben uitgeoefend, of meer in het bijzonder op Nederland betrekking hebben gehad"; dat de oorzaken, algemeene ontwikkeling en de gevolgen der Eransche omwenteling van 1789 helder doet uitkomen; dat de oorlogen, na 1789 gevoerd, in vol doende mate uiteenzet, en eindelijk een goed overzicht geeft //van

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 509