531 den tegenwoordigen staatkundigen toestand der voornaamste staten." Zoodanig handboek over de geschiedenis zou voor onze studeerende militairen in hooge mate gewenscht zijn; zij moeten zich nu toch behelpen met werkendie of te veelof te weinig bevattenof wel met dictaten, het eenvoudigste en slechtste van alle leermiddelen. Ook voor aardrijkskunde, daaronder begrepen de staatsinrichting van Nederland en de land- en volkenkunde van Indiëzou eene goede, overeenkomstig het examenprogramma opgemaakte handleiding niet onnut mogen genoemd wordenevenmin voor velddienst, versterkings kunst en natuurkunde; voor de artilleriewetenschap; voor de diffe rentiaal- en integraalrekening, ten behoeve der adspiranten voor de artillerie en genie, enz. Inderdaad, ook in die richting is voor het militair onderwijs in deze koloniën nog veel te doen, Eene eerste schrede op dien weg is thans, door de handleiding van den Heer Hekmeijer, gedaan, en naar het ons toeschijnt, was voor geen vak van militaire wetenschap een leerboek eerder noodig dan voor de technologie en warenkennis. Immers deze beide zijn betrekkelijk nog nieuw, daar zij eerst bij de hervorming van het middelbaar onderwijs ouder de leervakken werden opgenomenen, zoo men zich in andere vakken van het ou derwijs nog met de bestaande leerboeken kan behelpen, voor de tech nologie en warenkennis was dit wel het minste het gevalbij het onderwijs aan de militaire school te Meester-Cornelis werd een dictaat gebruikt, dat, hoe goed ook als zoodanig, toch uit den aard der zaak slechts de bereiding en de vereischten der voornaamste artikelen kor- telijk kou behandelen. De handleidingen voor de studie der warenkennis zijn weinig in getal, doch allen verschillen in de wijze, waarop de schrijvers hun taak hebben opgevat. Het is dan ook niet te verwonderen, zoo de opvatting van den Heer Hekmeijer met de onze verschilt. Wellicht is de onze onjuist; doch het komt ons voor, dat, bij het beoogde doel, de hier aangekondigde handleiding te wetenschappelijk, en niet populair genoeg geschreven isen vooral is, naar onze meening, de beteekenis van het woord //warenkennis" te beperkt opgenomen. In deze handleiding, die voor de tegenwoordige en toekomstige in tendance-officieren bestemd is, ware het o. i. de plaats geweest, om, vooral voor de artikelen die in onzen archipel worden verkregen, de cijfers van productie en uitvoer te vermelden.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 510