536. De twee overige personen nemen plaats op de voorbank V, die in hare sponningen verplaatst kan worden, zoodat de kar bij eiken last in evenwicht kan blijven, Indien slechts zittende personen moeten worden vervoerdkan het voertuig als far en als dos-a-dos gebezigd worden. In het eerste geval wordt de achterste bank A, met de leuning r achterwaartsnaar ach teren geschoven; de kar wordt tot dos-a-dos vervormd door de ach terste bank tegen de voorste V aan te schuiven en de leuning r een voudig om te slaan. In beide gevallen wordt de juiste plaats der banken in hare sponningen geregeld naar het gewicht en het aantal passagiers, en kan het evenwicht dus ook steeds behouden blijven. Se straatlocomotief voor militaire doeleinden. Ouder den boven- staanden titel leest men in het Maart- en April-nummer der All- gemeine BibliograpJiie der Kriegswissenscfaflen (1876) een opstel, ontleend aan het Russische Artillerie-Journal, waaruit ik een en an der vertalen zalomdat het nut kan stichten op die wegen in Indië, waar de bruggen niet doen denken aan den tijd der aartsvaders. In het vorige jaar vroeg de Italiaansche oorlogsminister aan het Parlement een krediet voor de aanschaffing van zestig straatlocomo tieven reeds vroeger had hij er elf gekocht. De voor deze een en zeventig voertuigen noodige som van een millioen tweehonderdduizend tranken is den elfden Mei 1875 door de Gedeputeerden, en den elf den Juni door den Senaat ingewilligd geworden. Het Russische ar tillerie-journaal bevat eenige belangwekkende opgaven, die op de straatlocomotieven of stoomwagens voor gewone wegen in het alge meen en op het voor het militair departement in Italië ingevoerde stelsel van Aveling en Porter in het bijzonder betrekking hebben. De schrijver van het opstel is de Rus J. Pilipenko, die in het jaar 1864 zelf met den tegenwoordigen generaal Sederholm te Nikolajef proeven met straatlocomotieven nam. Naar zijn oordeel is de ver dere verbreiding van de stoomwagens op gewone wegen tot dus verre hoofdzaaklijk achterwege gebleven, omdat men de hun te stellen ei- schen te zeer afmat naar de diensten van de locomotieven op spoor wegen. De spoorstaven ruimen voor de locomotief alle wezenlijke hinderpalen uit den weg; tegenover alle moeilijke omstandigheden verhouden zij zich gunstig. Zij sluiten namelijk drie hoofdelemen ten in zich: effenheid of gelijkheid, voordeelige stijgingen en voor- deeüge krommingen. Hierdoor alleen zijn zij in staat zeer aanzienlijke

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 515