537 snelheid mooglijk te maken, die vroeger ondenkbaar was en een nieuw tijdperk in het verkeer tusscben de volken geopend heeft. Nooit kan en mag men eene overeenkomstige snelheid van een straatloco motief vorderen. De steiler klimmingen, de scherper bochten en de aanmerkelijke oneffenheden van de straatwegen maken dit onmogelijk. Met name zijn het de oneffenheden van alle niet van spoorstaven voorziene banen, die aan de snelheid afbreuk doen. Door de tallooze schokken wordt de machinerie spoedig vernield eD de vlampijpen beginnen te lekken. Waarschijnlijk werden om deze reden de telkens weder opduikende ontwerpen van straatlocomotieven steeds (ten gevolge der herhaalde herstellingen) weder opgegeven, en zelfs door de ijverigste voorstanders van dit stoomwagen-stelsel verlaten. De straat-locomotieven hebben daarentegen altijd voortreffelijke uit komsten gegevenzoodra men zich met een geringe snelheid verge noegde. De Annates du Conservatoire des Arts et Métiers vermelden het gewichtige feit, dat in het jaar 1867 in Algerië drie straatloco motieven van een particulieren aannemer ongeveer vierduizend drie honderd drie en dertig wersten (ongeveer zooveel kilometers) afleg den, met een maximum-snelheid van drie wersten in het uur. Ook Pilipenko en Sederholin veldenna hunne te Nikolajef genomen proeven, het oordeel, dat //de straatlocomotief buitengewone diensten kon bewijzen voor het verzenden van groote, niet voor splitsing vat bare lasten, onder voorwaarde van niet groote snelheid Zonder het in acht nemen van dit beding is het gebruik van den stoomwagen op gewone wegen irrationeel. Het is bekend, dat de eerste locomotief, die gebouwd werd, een straatlocomotief was. Zij wordt nog heden te Parijs bewaard in het Conservatoire des Arts et Métiers. Haar uitvinder, de ingenieur Cuguot, ontmoette met ziju denkbeeld grooten bijval bij den Maar schalk van Saksen en ontving daarvoor van de Pransche Regeering een jaargeld. De 'Republiek en het Consulaat herinnerden zich nog Cugnot, en een commissie van korypheeën der wetenschap, waarin ook Bonaparte zitting had, erkende, onder andere, //dat de machine Cugnot het recht gaf tot verwachtingen omtrent de aanwending van stoom voor het voortbewegen van lasten." In het jaar 1800 dacht de Amerikaan Oliver Evans eene machine uit, die zich door middel van stoom door de straten van Philadel phia bewoog. Sinds 1820 begon het denkbeeld van stoomwagens voor gewone

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 516