538 wegen de gemoederen met nieuwe kracht bezig te houden. In de laatste zestig jaren gaven de proeven met straatlocomotieven reeds bevredigende praktische uitkomsten. Volgens Eilipenko's meening zal de verspreiding van de straat locomotieven hoofdzaaklijk van den toestand der wegen in een land afhangen. Een land met zulke voortreffelijke wegen als Italië biedt hiervoor de gunstigste kansen aan. Het is bekend, dat het gebruik van straatlocomotieven meer en meer toeneemt. In goede handen en bij kennis van de aanwendingeen condi tio sine qua non kan de straatlocomotief diensten bewijzendie op geen andere wijze te verkrijgen zijn. Inzonderheid zal zijnaar Eilipenko's gevoelen, met groot voordeel te bezigen zijn bij de wa pening van vestingen en later, bij het beleg zelf, als locomobile bij de vele noodzaaklijke werkzaamheden. In Italië zou zij ook, buiten de vestingen, tot vervoer van lasten in den rug van het leger recht bruikbaar zijn, wat in Eusland, wegens de slechte, dikwijls onbe rijdbare wegen, onmooglijk zou wezen. De grootste snelheid, die het Italiaansch Militair Departement voor zijn straatlocomotieven toelaat, bedraagt vier wersten (kilome ter) in het uur. Voor de beschrijving van de machine moet ik verwijzen naar het Duitsche maandwerk of naar technische tijdschriften. Aan het voorste gedeelte van de locomotief kan een kraan wor den aangebrachtdie bij een stoomwerktuig van zes paardekrachten twee tot drie tonnen sterk is. De kraan werkt met stoom, is zeer nuttig voor het snelle laden en lossen van den trein, en kan in par ken en vestingen de beste diensten bewijzen. De locomotieven van Aveling en Porter wegen niet veel meer dan een ton (duizend kilogrammen) per paardekracht; de door de Itali- aansche Eegeering ingevoerde wegen die van 6 paardekracht 7 tot 7-)- ton, n 4 5 Eén machinist is voor de bediening toereikende, maar als de ma chine ver gaatvordert zij nog een stoker. Ten gevolge van eene bijzondere inrichting (getande raderen) kan bij wendingen eene vermindering der omdraaiingssnelheid van het eene gelei- of achterrad en eene vermeerdering der snelheid van het andere worden te weeg gebracht. De locomotief zonder trein kan halve cirkels beschrijven op een weg, waarvan de breedte gelijk is

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 517