539 aan de lengte der locomotief, en eene geringe vermeerdering van deze breedte is voldoende om deze wending met den geheelen trein te volbrengen natuurlijk in de onderstelling, dat elke wagen de noodige buigbaarheid heeft. De proeven met de machine van Aveling en Porter werden in de jaren 1872 tot 1875 genomen te Verona, in de legerplaats Castig- lione en te Turin in de legerplaats St. Maurice. Op goede wegen kan de locomotief een last trekken, die drie ma len zoo groot is als haar eigen gewicht, aangenomen, dat de groot ste helling onder 4:100 (z'g, dat is een el stijging bij elke vijf en twintig ellen in het waterpasvlak) blijft. Bij klimmingen van 7100 trekt zij nog het dubbele van het eigen gewicht en bij klimmingen van 7,5 tot 10 100 (T'¥ tot T\>) sleept zij nog een last, even zwaar als haar eigen gewicht. Zij kan alzoo bij eene helling van 4 100 (3U) en met zes paardekrachten acht tot tien militaire voertuigen trekken, die elk iets minder wegen dan twee ton. Eene machine van vier paardekrachten trekt onder gelijke omstandigheden vijf tot zeven voertuigen. Intusschen is het aanbevelenswaard, met het oog op spaarzaamheid met de brandstof en de duurzaamheid der machine, niet het uiter ste te vergen, en den te sleepen last gelijk twee derden van het te bereiken maximum te nemen. Bij de groote manoeuvres in de legerplaats van Castiglione be droeg het verbruik van brandstof negen tienden van een kilogram hout per kilometer en per ton gewicht van den trein (het gewicht der locomotief medegerekend). De wegen waren voortreffelijk en de brandstof van goede hoedanigheid. Gemiddeld kan men het ver bruik van brandstof per ton gewicht en per kilometer op 1 tot 3 kilogrammen hout, bruinkool of turf en op J- tot l£ kilogr. steen kool of cokes naar gelang van den aard der wegen en van het weder schatten, Het verbruik van water bedraagt per ton en per kilometer 2 tot 4 liters. De snelheid mag zes kilometers in het uur niet overschrijden. De gunstigste snelheid voor de exploitatie is vier kilometers. De lengte van den trein militaire voertuigen, door een locomotief getrokken, is een derde der lengte van denzelfden trein, bespannen met paarden. Bij tien tot elf wagens kan deze lengte zonder het geringste nadeel veertig tot vijftig meters bedragen. Met deze lengte legde een locomotief bij de manoeuvres in 1873 zonder moeite en

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 518