543 heid en in eens begreep zijdat het artikel//Laars" in een mili taire encyklopaedie dan toch een ietwat uitvoeriger behandeling ver dient, en niet mag worden afgedaan met de aanteekening: //de man moet nog een tweede paar bij zich hebben." De verdienste, dit voor elk leger zoo uiterst gewichtig vraagstuk op nieuw praktisch onder de algemeene belangstelling te hebben ge bracht ipsissima verba van het bericht over den militairen genees kundigen dienst in 1875) behoort intusschen, wat het Zwitsersche Eedgenootschap betreft, niet aan een militair hygiaeïst of intendant van beroepook niet aan een poolster van ons militair uitspansel, maar aan den infanterie-kapiteiu Salquin, die, ten gevolge van boven genoemd jaarbericht, in het begiu van Mei, aan het Militair Depar tement eenige naar het stelsel van den hoogleeraar Meyer, te Züricht, vervaardigde schoen- en laarsmodellen, alsmede een paar leesten met daartoe betrekkelijke ophelderingen en afbeeldingen zond. Als wij ons goed herinneren, was de opwekking hiertoe uitgegaan van het Militair Bestuur van het kanton Bern door het uitschrijven van een op voetbekleeding betrekking hebbende prijsvraag. Het genoemde Bestuur beeft over het algemeen op dit gebied een loffelijken ijver aan den dag gelegd, en met name een gewichtige praktische schrede in zake voetbekleeding gedaan, doordien het reeds sinds eenige jaren doelmatige schoenen in grooten getale deed vervaardigen en tot de billijkste prijzen aan de manschappen van het volksleger leve ren. Yolgens een strijdschrift van den handelaar in schoenen Wüthrich, heeft de uitvoering van dien loffelijken maatregel echter niet beantwoord aan het daaraan ten grondslag liggende streven naar goede hoeda nigheid van het geleverde. Niettemin verdient zulk een schrede op den beteren weg ten volle erkenning, en nog meer heeft het Berner Bestuur van Binnen- landsche Zaken aanspraak op lof, omdat het de idee der hervorming in zake schoeisel van het zuiver militaire gebied op het algemeene overbracht, en door in het leven roepen van eene internationale ten toonstelling het publiek de gelegenheid heeft aangeboden, zich een helder inzicht in dit vraagstuk te verschaffen en tevens die fabri kanten te leeren kennendie tot het verwezenlijken van de zoo dringend noodige verbetering de hand willen leenen. De Bondsraad en tal van kantonale besturen hebben aan het denkbeeld van de Berner Re geering hunnen bijval geschonken en aan de tentoonstelling deel

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 522