545 derverdeeling voor militair schoeisel, een andere voor schoenen van hout, vilt, enz. Het vermelde museum is het brandpunt der belangstelling voor den beschaafden leek, want het vereenigt alles, wat tot beoordeeling van het vraagstuk uit wetenschappelijk, hygiënisch en cultuurhisto risch oogpunt dienstig kan zijn. Wij vinden hier in groote wand kaarten (door Prof. Hoffmann te Bazel, en Guillaume te Neufchatel tentoongesteld) de geschiedenis van het schoeisel, van de oud-Egyp tische sandaal tot de modevormen der laatste vijftig jaren, die te genover de nieuwste nog zeer nrationeeV schijnen; wij vindeD ver der eenige verzamelingen voetbekleedingen bij verschillende volken uit onzen tijd, waaronder zich die van het natuurhistorisch museum te Bern door hare verscheidenheid, en die vau Egyptische schoenen van Prof. Dr. Dor, te Berndoor haren rijkdom en haar pracht onder scheidt. De menschlijke voet in zijn normale gedaante, inrichting en wijze van gebruik, zoowel als in zijne afschuwlijke misvormingen door het gebruik van ondoelmatige schoenen, door verwaarloozing en door ziekten, wordt ons door een rijke verzameling afbeeldingen, gipsmodellen en praeparaten voorgesteld, en, in aansluiting daaraan, de beteekenis van een ratioueele voetbekleeding voor de gezonde ontwik keling en de ongehinderde wijze van gebruik van dit gewichtig lich aamsdeel door schetsengedragen schoeiseldoelmatige schoenmodellen, enz. aanschouwlijk gemaakt. Eene verzameling boeken, die betrekking hebben op de schoen makerskunst, besluit deze afdeeling, waarin ook aan de voornaam ste vruchten op het gebied der rationeele voetbekleeding een afzon derlijk eereplaatsje is ingeruimd. Helaas! dit eereplaatsje is al zeer klein en toont ons daardoor te klemmender, hoe tijdig deze ten toonstelling is en hoezeer zij aan een werkelijk dringende behoefte beantwoordt. Als ons schoon feestgebruik, om in- en uitgangen met zinrijke spreu ken te sierenook bij de algemeene tentoonstelling van voetbeklee- ding gevolgd was gewordenzouden wij voor deze zaal het volgen de opschrift hebben voorgesteld O wandelaarzie hier uit eigen eksteroogen "Wat slechte schoenen op uw levensreis vermogen. Dus wilt ge op goeden voet met uwen voet steeds leven Moet gij den modedwang voor goed zijn afscheid geven. 't Is Meyer's zolensniddie gij moet weten te eeren, Want anders zult gij nooit goed wandelen kunnen leeren

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 524