546 Een aangenamen, bijna zou men kunnen zeggen indrukwekkenden aanblik biedt de zaal der werktuigen, waarin natuurlijk de naaima chines van allerlei stelsel de heerschappij voeren, maar ook boven dien nog veel nieuws en bezienswaards te vinden is. Hier werkt van tijd tot tijd eene vernuftig ingerichte schoennagelmachine van Lohse en Cle te Hamburg, die uit wigvormig gepunte houten lat ten de schoennagels snijdt en dan van zelf in de zool drijft; hier zien wij den moeilijken en tijdroovenden arbeid van het plooien of vouwen van het boven- en ander leder door een machine in twee tempo's volbrengen; S. Wallerstein en Zoon, te Weenen, hebben een sierlijken, op rollen loopenden schemel ten toon gesteld, die naar de machine der hoedenmakers tot vorming van den bol is in gericht, en waarop men slechts den voet behoeft te zetten om da delijk een op een vel papier geprikt model van de voetzool te ver krijgen. Hier vinden wij verder verscheidene machines om schoenen te poetsen, eene inrichting voor schoenmakers om hun werk van het begin tot het eind staande te kunnen verrichten, verwijdingsmachi nes, vouwpersen, schroefmachines en een ruime keus van werktui gen voor schoenmakers. De wereldberoemde Manufacturing Company van Singer, te Nieuw- Yorkheeft op ons leekenoog bijna nog meer indruk gemaakt door een reusachtige verzameling van de gouden en zilveren medal- jes, zoomede van de zilveren bekers, die zij bij eiken wedstrijd verworven heeft, dan door de tentoongestelde prachtige naai-machi- nes. Deze kleine schatkamer van eereprijzen is intusschen, gelijk de vertegenwoordiger van genoemde firma ons mededeelde, slechts een nabootsing, en bij andere tentoonstellingen, gelijk b. v. te Lon den heeft men goedgevondende heeren zakkenrollers door aan- plakbriefjes op deze omstandigheid opmerkzaam te makenten einde de tableaux voor hunne begeerlijkheid te behoeden. In groep III zijn het inzonderheid de prachtig bewerkte en door hare reusachtige afmetingen in het oog vallende huiden uit Rus sisch leder en andere ledersoorten, die de aandacht van den bezoe ker boeien, alsmede het met wonderschoon goudstikwerk versierde bontkleurige en als metaal glanzende lakleder in de bovenste galerij. De leek moet er zich echter toe bepalen, zijn oog aan den betoo- verenden aanblik van enkele voorwerpen te wijden, en de buitenge wone verscheidenheid van de tot het vervaardigen van schoenen ver- eischte stoffen te bewonderen.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 525