548 De glazen kasten, die de meeste aandacht trekken, zijn van Am- mann, te Winterthur, in de machine-zaal; van Weberte Ziirich; van Gebroeders Henke, te Guttlingen (Wur.temberg)van Welt hei m (kanton Aargau Gaillard, den uitgewekene der Commune, te Ca- rouge, bij Genève; Kapli, te Chur of Coire (Grauwbunderland), enz. Men vindt militaire schoenen van Ami Lambert, te Neuchatel. De Weener schoenmakers hebben een afzonderlijke zaal voor zich, en wij vonden er den redacteur van de Nieuwe Krant der Weener Schoenmakers bezig aan het opstellen van eene verzameling, even merkwaardig door den goeden smaak als door den rijkdom. Zelfs boeken over het onderwerp ontbreken niet. Zoo kan men er een prachtig ingebonden exemplaar vinden van den Moniteur de la Cordonneriedie te Parijs verschijnt; verschei dene handleidingen voor schoenmakers, en een in rood marokijn ge bonden exemplaar van de hierboven vermelde Weener Nieuwe Krant (in 't Duitsch). A. Drie goede en goedlcoope tijdschriften. Men beweert, dat Bis marck, na het sluiten van den voor Frankrijk zoo nadeeligen vrede, zou uitgeroepen hebben//Het leest is dood." Is dit waar, zoo heeft hij zich deerlijk vergist. Binnen minder dan vijf jaren zag hij zich dan ook gedwongen, de //misdaad" te bepeinzen (gelijk de co lonel Chesney het in Macmillaris Magazine noemde), Frankrijk op nieuw den oorlog te verklaren. Maar Engeland en Eusland traden tusschenbeide. Een andere erfvijand" van de Franschen, Karei V, toonde hen beter te kennen, toen hij van hen getuigde, dat zij te hooger rijzen naar mate zij lager gedaald zijn, een uitspraak, later door een hun ner zangers in twee dichtregelen overgebracht. Men zegt dikwijls: //Ieder heeft de gebreken van zijn goede hoedanigheden". Men kan ook omgekeerd van hen zeggen//Zij hebben de goede hoedanig heden van hun gebreken." Zij vallen in uitersten, maar zijn veer krachtig. Duclos zeide van de Franschen: //Het is het eenige volk, waarvan de zeden bederven kunnen, zonder dat het hart slecht wordt en de moed verflauwt. Zijne ondeugden hebben geen wortels." Zij schijnen deze lofspraak te willen bekrachtigen en sinds den oorlog van 187071 eene wedergeboorte te gemoet te gaan, die zich vooral kenmerkt door beoefening van de wetenschap, sinds de

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 527