582 In algemeeneii zin gesproken kan de militaire scheepsmacht bij eene expeditie geene bepaalde landingsdivisie ontschepen, zoo lang die scheepsmacht kan worden geroepeneen werkdadig aandeel te nemen aau de krijgsverrichtingen in de nabijheid van hei strand. Alleen zullen dan en niet eens altijd kunnen worden gemist de ma riniers van de verschillende schepen, door eenige weinige matrozen versterkt. Evenmin kan op het debarkeeren der marine-landings- divisie worden gerekend, wanneer de landing der expeditionaire troe pen van de landmacht niet zóó ver is gevorderd, dat men de de- barkementsplaats als een punt van kommunikatie met de vloot tegen vijandelijke aanvallen verzekerd kan beschouwenomdat volgens de organisatie der maritieme macht en ook volgens de regeling van den dienst aan boord van de oorlogschepen, de bemanningen der gewa pende sloepen, die de landing moeten dekken, uit het personeel voor de landingsdivisie worden gekozen. Bij het begin van de vijandelijke operatiën valt derhalve ook met het oog op de voortdurende bediening van het geschut aan boord der schepen bijna in 't geheel niet op de diensten van de marine- landingsdivisieals een deel van de troepenmacht te velde te rekenen, lu het belang van den dienst aan boord der schepen is het daarom hoogst wenschelijkdat de op deze wijze georganiseerde marinetroe pen worden beschouwd als eene reserve voor de krijgsoperatiën in de nabijheid van het strand eu tot het bewaken gebezigd van de aan het strand gelegen bivaks eu etablissementen der intendancegenees kundige dienst, artillerie en genie, om bij het oprukken naar het binnenland van de expeditionaire troepen der landmacht, de kommu nikatie tusschen deze troepen en de vloot te beschermen. Omtrent de wijze, waarop van de marine-landingsdivisie moet wor den gebruik gemaakt, kunnen uit den aard der zaak niet dan zeer algemeene voorschriften worden gegeven, daar alles afhangt van om standigheden, die men onmogelijk van te voren, althans met eenige zekerheidkan voorzien. Maar steeds zij men indachtigdat de marine-landingsdivisie door den aard van hare samenstelling en dooi den korten duur, dien de verschillende onderdeelenwelke van aide oorlogschepen genomen wordenhebben om zich in massa even als een bataillou infanterie of eene kompagnie artillerie te oefenen (en zoo dit soms al heeft mogen plaats hebben)minder geschikt isom in de eerste dagen na het debarkement deel te nemen aan, voor zulk een korps, ingewikkelde taktische oorlogsbewegingen, welke daarente-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 561