587 van den oorlog, wordt georganiseerd; wij zien ze het leger te velde volgen en zich daarbij meer dan eens onderscheiden wij zien eindelijk de marine eene belangrijke rol spelen bij de verdediging van Parijs en aan de bezetting dier vesting een kontingent leveren van 13427 man infanterie en artillerie de marine benevens matrozenwij zien die marine de kern van het zware geschut tot verdediging der ves ting, ten getale van ongeveer 200 vuurvonden leveren, die op last van den admiraal lligault de Genouilly reeds vóór den 4 September met het bedieningspersoneel naar Parijs waren overgebrachten wij zien dat personeel later de keurbende worden van de vesting-artillerie gedurende het merkwaardige beleg. Wij zien de officieren van die marine uitblinken en denken dan aan den vice-admiraal Saisset en zijne uitstekende diensten bij de verdediging van Parijs en vooral aan zijne bezetting van het plateau van Avron met 60 stukken geschut, in ééne nacht, en met ongehoorde inspanning ten uitvoer gebracht. Het degelijk en bekwaam korps officieren der artillerie de marine kon het gemis aan officieren der vesting-artillerie vergoeden en een machtige steun genoemd worden, die aan de verdediging van Parijs bijzondere kracht heeft bijgezet. Van de 11 secteurs, waarin de hoofdomwalling der vesting was verdeeld en welke elk een afzonderlijken kommandant hadden, stonden er drie onder de bevelen van opperofficieren der marine. En ook het materieel der zee-artillerie gaf zoowel in de vesting als op de omliggende forten eene krachtdadige medewerking. Maar de marine-infanterie bleef niet in gebreke, zich van eene gunstige zijde te doen kennen en vaak zoo als bij den bekenden aanval op le Bourget tot voorbeeld te strekken voor de overige infanterie. Maar men vergete daarbij nietdat de infanterie de marine en ook de zee-artillerie in Frankrijk nog iets anders zijn dan onze marine troepen. In beginsel zou men voor de marine-landingsdivisiën alleen ma riniers moeten bestemmen, en de matrozen zoo weinig mogelijk ont trekken aan hun meer eigenaardigen werkkring aan boord der schepen, ook voor de bediening van het geschut. Maar daarvoor is het be staande korps mariniers te klein. TrochuUne page d'histoire contemporaine devant l'assemblée nationale. De la Roncière le Noury, La marine au siége de Paris, llenther en Iiojel, Verslagen, enz.- IV. De Roo van Alderwerelt, De ondergang van liet tweede keizerrijk.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 566