599 Daarentegen kan het onvermijdelijk zijn, de in den regel nauwe en dikwijls slecht gebouwde straten te verbreeden, die langs den voet van den walgang der hoofd-enceinte loopen", de zoogenaamde walstraten. Uit de verbreeding van deze walstraten ontspruit niet alleen voor de verdediging het voordeel van eene vrijere beweging der troepen naar de wallen, maar ook het voordeel, dat de zich in dienst op den hoofdwal bevindende manschappen niet door het puin van de muren kunnen worden overstelpt, dat door de vijandelijke projectielen wordt rondgeslingerd, zoodra. deze in de huizen der walstraat slaan en ontploffen. Bovendien moeten de daken der huizen van zulke walstraten wor den afgebrokenwant de dakstoelen bevatten in den regel niet alleen veel hout, maar ook zeer uitgedroogd hout. Het vuur vindt dus daar rijkelijk licht ontvlambaar voedsel, hetzij door vijandelijke scho ten, hetzij door onvoorzichtigheid of kwaad opzet. De brand van huizen der walstraat nu heeft reeds voor de verdediging van vestingen de allernadeeligste gevolgen gehad, ja zelfs tot de overgaaf geleid. Dat leert de krijgsgeschiedenis. Bij de verdediging van Stralsund (1678) geraakten de het meest nabij den wal staande huizen door het vpur van de Brandenburgsche belegerings-artillerie in brand, en de hitte dwong de Zweedsche bezetting, de wallen te verlaten von Boninbl. 145). Te Wittenberg was in 1760 de brand van de huizen nabij den wal de aanleiding tot de overgaaf, te meer, dewijl men vreesde, dat ook het kasteel, waarin zich het kruit bevond, vuur zou vatten. [Seydel, Deel I, bl. 424). Eveneens werd den 8en Augustus 1815 de achter het aangevallen bastion liggende kazerne in Philippeville door Pruisische schoten in brand gestokenwaardoor de Pransche artilleristen gedwongen werden hun geschut te verlaten, wat de hoofdoorzaak was, dat de plaats nog in den avond van denzelfden dag werd overgegeven. vd. Lülié). Het kan dus als volkomen gerechtvaardigd beschouwd worden, dat in 1758 de Oostenrijksche bevelhebber (Generaal von Marschall) te Olmiitz en de Pruisische bevelhebber (Generaal von Treskow) te Neisse de daken der'nabij de walstraat staande huizen deden af brekenen wij knnnen niet anders dan aanraden, deze voorbeelden te volgen. Over het afbreken van huizen en hunne hooge verdiepingen in de walstraat om te verhinderen, dat verdachte personen den vijand van daar teekens gevenwordt verwezen naar bladz. 145 van het eerste deel van dit geschrift, in 1869 verschenen.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 578