601 Deze nadeelen bestaan hoofdzaaklijk hierindat de straten waarvan het plaveisel is opgenomen, bijna geheel onbegaanbaar worden; waar de ondergrond uit vette aarde of klei bestaat, zoodra er regen of sneeuw valt, en waar hij uit zand bestaat, zoodra het droge weder aanhoudtOok kunnen straten zonder plaveisel nooit zindelijk gehou den wordenwat in een belegerde stad reeds alleen voor de gezondheid der bewoners nadeelige gevolgen kan hebben. De begaanbaarheid der straten in eene belegerde vesting blijft ech ter te allen tijde van het hoogste gewicht en van den meest betee- kenden invloed op de verdediging. De begaanbaarheid wordt vereischt, niet alleen voor zulke stratenwaar het vervoer van geschutvan munitie, van bouwstoffen enz. uit de parken, laboratoria, depots als anderszins naar de vestingwerken moet plaats hebbenmaar ook voor alle stratenwaardoor de reservetroepen den in het nauw gebrachten verdedigers van aangevallen gedeelten der vesting ter hulp moeten snellen. Eindelijk vordert de snelle bijstanddie bij het uitbreken van brand dikwijls alleen groote schade voorkomt, de aanhoudende begaan baarheid van alle straten eener belegerde stad. Men moet daarom het plaveisel in de straten en op de vrije pleinen eener vesting niet opbreken, en zal daarbij te beter varen, omdat bommen bij het neervallen op harde keien dikwijls breken vóórdat de springlading aangestoken is. Dit gebeurde in 1794 te Menin (volgens Scharnhorstbl. 67), en dit verklaart gedeeltelijk de geringe uitwerking van bombardementen. Oude vooroordeelen evenwel blijven altijd moeilijk uit te roeien, vooral als zij iets voor zich hebben, dat de groote hoop gaarne ge looft. Zoo heeft dan ook waarschijnlijk de bevelhebber van Parijs in 1870-1871 aan de volksstem 'moeten toegeven toen hij in straten, die bijzonder gevaar liepenhet plaveisel deed opnemen Von Tiede- mannbl. 230). 2. De spoorwegen in de stad en in het hereih der vesting. In het eerste deel vau dit geschrift, dat in 1869 verscheen, hebben wij op bl. 3 de stelling neergeschreven //De vechtende troep moet beschikbaar worden gehouden voor den dienst onder de wapenen, door afschaffing van eiken arbeiddien ieder niet-militair even goed kan uitvoeren."

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 580