603 deze verschillende sporen in het inwendige van de stad te vereenigen tot drie hoofdlijnenwaarvan de middelste rechtstreeks naar den walgang van het aanvalsfront voert, terwijl de beide zijsporen langs den voet der zijdelingsche werken geleiden. Een dezer zijsporen moet de hoofdgracht overspannen, om de bui tenwerken van alle oorlogsmateriëel te kunneD voorzien. Daarom is het noodig, dit laatste spoor tot de keel van een der gedetacheerde forten te verlengen. De gedetacheerde forten moeten door den gordelbaan onderling verbonden wordendie langs hunne kelen loopt en alzoo elk dezer werken in gemeenschap stelt met de hierboven opgenoemde inrichtingen. De verdediging van Parijs in 1870—1871 leert, hoe doelmatig de Eranschen van hnn gordelbaan en van hare verbinding met de spoorwegen in het binnenste der stad partij wisten te trekken- Reeds bij de wapening bewezen deze spoorwegen uitstekende dien sten, namelijk aan de forten door aanvoer van groote hoeveelheden bouwstoffen, zooals hout, aarde, enz., tot verderen opbouw van af zonderlijke walgedeelteutot het opwerpen Van traversen, tot blin deeringen enz. Maar voornamelijk bleek het nut van de gordelbaan bij de eigen lijke verdediging, daar zij het mooglijk maakte de tijdelijke verster kingen tusschen de forten Issy, Vanves, Moutrouge en Bicêtre snel te wapenen met de zwaarste veldbatterijenom het vijandelijke vuur van de aangevallen forten af te leiden, en dit zwaar geschut in staat te stellen binnen een oogenblik van plaats te verwisselenzoodra het tegenover de vijandelijke artillerie in de minderheid kwam. Ook voor de uitvallen bedienden zich de Parijzenaren van de ge pantserde spoorwegbatteriien. Deze bestonden uit eene gepantserde locomotief en een of meer wagenswaarvan elke een zwaar stuk geschut droegdat naar alle zijden kon worden gerichtgelijk op de gepantserde koepel- of torenschepen. Zulke treinen voeren nu, bij gelegenheid van de uitvallen, naar de korte spoorwegvakken buiten de vesting, voor zooverre deze ter beschikking van de verdedigers zijn gebleven Rüstowbl. 86). Bij de verdediging van Metz vinden wij op gelijke wijze partij getrokken van den spoorweg voor het uitvalsgevecht op den 27™ Sept. 1870 bij Mercy-le-Haut. Dit ontwikkelde zich ernstiger dan de uitvallen op den 22™ en 23™ derzelfde maand. De Eransche troepen waren met behulp van den spoorweg bij overrompeling op

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 582