608' liggenblijft de waterweg gedurende de verdediging dikwijls nog lang het eenige middel van mooglijk verkeer met de buitenwereld, want de vijand heeft slechts in de zeldzaamste gevallen dadelijk de middelen bij de hand om dit verkeer op te heffen, en het daurt dikwijls lang vóór dat hem dit gelukt. Zoo bezaten de Pruisische troepen, toen zij in 1702 Kaiserswerth belegerden, noch de pontons om een schipbrug te slaan, noch de middelen om den stroom te versperren. De Pransche generaal Tallard, die op den linkeroever van den Rijn verscheen, bracht daarentegen eenige booten mede, die hem in staat stelden, de Pransche bezetting in Kaiserswerth bijna gedurende den geheelen duur van het beleg met troepen te versterken en van al het noodige tot de verdediging te voorzien. SeydelII, bl. 19 en von Boninbl. 164). Evenzoo gelukte het in 1760 den markies de Castries, uit zijn legerplaats bij Moers den Pranschen in het belegerde Wezel eene versterking in troepen langs den Rijn toe te voeren. {SeydelIII, bl. 451). Wordt echter van de rivier door de verdedigers der vesting geen partij getrokken, zoo kan zulk eene onverschilligheid aan de vesting de grootste nadeelen, aan den vijand de grootste voordeelen bezorgen. Toen de Pruisische en Hessische troepen op den 2™ Dec. 1792 de toenmalige vesting Prankfort aan den Main moesten bestormen, werd de bezetting van Hanau op overdekte vaartuigen ingescheept, om in de stad te landen en den vijand in den rug aan te vallen. Daar de Pranschen niet eens een wachtschip op den Rijn hadden volvoerde de stormkolonne ongehinderd haar opdracht. SeydelIV. bl. 451 en 454). In Graudenz had men in 1807, daar het garnizoen, voor het mee- rendeel uit Polen bestaandeniet te vertrouwen waser van moeten afzien, den Weichsel af te sluiten. Ten gevolge hiervan gelukte het den Pranschen, uit Thorn met schepen vol materieel voor de belegering van Dantzig ongemerkt Graudenz voorbij te varen. Von Iïoepfner). Reeds de eenvoudigste versperring van den waterweg, door het doen zinken van met steenen geladen schepenware genoegzaam geweest om den vijand dit voordeel te onthouden. Het is duidelijk, dat zulke stroornversperringen slechts genomen moeten kunnen worden onder het geschutvuur der vesting of onder het vuur harer met ge schut gewapende rivier-vaartuigen; anders ruimt de vijand .ze op of

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 587