609 hij vaart ze om op een gegraven kort zijkanaal. Zoo deed de Hertog vau Marlborough in Juni 1709 een kort zijkanaal langs de Schelde binnen drie dagen graven, om eene door gezonken schepen versperde plaats boven Oudenaarde te kunnen omvaren, toen hij het gesehutpark tot belegering van Doornik langs die rivier deed aan voeren Seydelbl. 170 van Deel I.) Ook de Eranschen hadden in 1870 tot verdediging van Parijs al de schepen op de Seine en Marne, waarvan zij zeiven geen gebruik wilden maken, doen zinken. Deze versperringen strekten zich voor namelijk uit binnen den taktischen werkkring van deze reuzenvesling en van hare forten. Zij waren onder het bereik van het vuur der forten en der flotille, zoodat de Duitsche belegeringstroepen van de gezonken schepen geen gebruik konden maken von Tiedemann, bl. 175). Eene door gezonken schepen gemaakte rivierversperring laat zich echter niet langs een zij kanaal omtrekken, als de oeverrand uit rots grond bestaat. Bevinden zich dergelijke rotsachtige rivierplekken in de nabijheid der vesting, zoo zal men ze voor versperringen moeten kiezenzelfs als zij op de uiterste grens van het taktisch bereik van de plaats liggen. Daar zal het niet mogelijk zijn, door uitgraving een zijkauaal te verkrijgen en het opheffen van met steenen geladen rivierschepen is, ondanks al de werktuiglijke hulpmiddelen van den nieuweren tijd, een zeer zware taak, waarvan het gelukken niet kan worden gewaarborgd. Beproeft de bezetting van de vesting het opruimen van de ver sperring te verijdelen zoo zoude het gelukken den vijand toch meer offers aan tijd en menschen kunnen kosten dan hem voordeel aanbrengen. Is echter het aantal troepen in eene vesting zoo nauw afgepast, dat zij tot eene uitsluitend lijdelijke verdediging gedwongen zijn, zoo zijn zij ook genoodzaakt alle rivierversperringen (zij mogen bestaan in gezonken schepen of in torpedo's) binnen het bereik van de werk zaamste dracht der projectielen aan te leggen. In zulk eeu voor de bezetting treurig geval zal de verdediger er natuurlijk van moeten afzienden waterweg aan te wenden tot uitvallentot het flankeeren van het aanvalsfront met gewapende vaartuigenenz. En toch biedt de waterweg op bevaarbare stroomen voor de ver dediging van eeue vesting onloochenbare voordeelen, die, gelijk de krijgsgeschiedenis leert, beslissend voor het behoud van de plaats kunnen worden.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 588