51 fing van geschut onopgelost zijn, een proefveld beschikbaar zij. Men tracht derhalve in de nabijheid van den zetel des bestuurs een ter rein te bekomen ter vervanging van dat te Tjikarang, te ver van de hoofdplaats verwijderd om den chef van het wapen in de gelegenheid te stellen de te nemen proeven te surveilleeren wat uit den aard der zaak wenschelijk is. De huur van het emplacement te Tjikarang werd inmiddels voor één jaar verlengd, tot ultimo December 1875, daar zonder dien maatregel de artillerie dit jaar zou verstoken zijn van de gelegenheid tot beproeving van geschut. Artillerieschool te Weltevreden. Gedurende 1874 werden geene élèves opgenomen en, van de 9 aanwezigen, één op verzoek ontslagen. Geniewerhenhuisvesting der troepenenz. Omtrent de verdedi gingswerken tegen een buitenlandschen vijand valt het onderstaande mede te deeleu. Met den bouw van de batterij Angkeh, behoorende tot de voor Batavia ontworpen strandverdedigingswerken, werd in 1871 een aan vang gemaakt; zij is sedert voltooid. Ter voltooiing der kustbatterij op de landtong van Tjilatjap mocht het gelukken een plan te ontwerpen, dat aan de strategische en tak- tisclie eischen der positie voldoet, en met behoud van de reeds uitgevoerde werken zonder te hooge financiëele eischen, tot een af gerond geheel zal leiden; de werkzaamheden zijn derhalve nog in 1874 hervat, en de Regeering vleit zich dat de bedoelde positie thans spoedig in weerbaren staat zal zijn gebracht. Voor de verdediging van Soerabaja is in grove trekken een plan aangegeven, dat thans nader behoort te worden uitgewerkt; de zeer hooge financiëele eischen der nieuwere fortificatie, vooral op 't gebied van kustdefensie, zijn echter oorzaak, dat de definitieve oplossing van het vraagstuk aan groote bezwaren onderhevig is, welker opheffing alleen de vrucht kan zijn van herhaald en nauwkeurig onderzoek. Van de verdedigingswerken tegen een inlandschen vijand 'zijn, se dert de opgaaf in het vorig verslag, nog vervallen het fort te Taba- nio (Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo) en de redoute te Bon- thain (gouvernement van Celebes en onderhoorigheden). Terwijl de in het belang der gezondheid noodige verbeteringen aan gebouwen, even als in 1873, naar de in 1871 aangenomen be ginselen werden voortgezet, zag de militaire genie hare taak uitgebreid,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 58