611 zijden van de boot. bevonden {Roth, bl. 94 en 95; von Bonin, bl. 402). Twee dezer booten voeren in den nacht van den 3en Juni tot in den rug der vijandelijke loopgraven, beschoten de aan het strand tegen haar oprukkende vijandelijke infanterie op tweehonderd passen met kartetsen en veroorzaakten door dit geschutvuur, dat de vijand alarm maakte en al de troepen in hun kwartieren op de been riep, wijl hij een landing vreesde. {Roth bl. 94; Von Boninbl. 402). In den nacht van 30 Juni ondersteunden drie dezer booten de infanterie van Schill in de Maikuhle, toen deze een vijandelijken aanval afsloeg {Roth, bl. 123). Generaal Roth zegt op bl. 136 van zijn werk: //Zoo Colberg zes tot acht met kanonnen van 24 pond gewapende booten bezeten had, zou men d§ vijandelijke parallellen zoo krachtig hebben kunnen enfileerendat de vijaud genoodzaakt zou zijn geworden, niet alleen zijne loopgraven met traversen en rugweringen te dekken, maar ook verscheidene strandbatterijen te bouwen, terwijl hij nu met slechts ééne strandbatterij de medewerking van het Zweedsche fregat aan de verdediging aanmerkelijk beperkte." In Dantzig had de gouverneur, generaal Rapp, in October 181-3 drie drijvende batterijen op de Motlau doen oprichten, waarvan elke twee 4-ponders en twee houwitsers voerde. Zij moesten de Rus sische belegeraars in den rug aanvallen. Den 20en October openden zij haar vuur, dat voor den vijaud zeer lastig werd; zij deden ook een kruitmagazijn der loopgraaf in de lucht springen Von Bonin, bl. 484 en 485). Bij de verdediging van Parijs (187071) trok men partij van een deel der aanvanklijk voor den Rijn bestemde gepantserde kanonneer- booten, elk met een zwaar stuk geschut gewapend. Door marine officieren gecommandeerd en met marine-troepen bezet, werden haar gedekte plekken op de Seine als stations aangewezen. Der gelijke booten lagen op de Boven-Seine onder bescherming van het fort Ivry en van Charenton, vervolgens tusschen MeudonSèvres en het eiland Bellevue bij St: Cloud en Suresnes; eindelijk op de Bene- den-Seine onder de kanonnen van Saint-Denis. De manoeuvreer-vaardigheid dezer kanonneerbooten werd, ondanks haren geringen diepgang, door den lagen waterstand van de Seine en door den ijsgang zeer belemmerd. In den uitval op 21 December 1870 bij Epinal-lez-St.-Denis

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 590