614 3. Be luchtballons ten nutte der vesting-verdediging. De militaire aanwending van de luchtballons tot verkenning is, gelijk men weet, in 1794 van de Eranschen uitgegaan. Zij hadden hiervoor een afzonderlijken troep opgericht onder den scheikundige (later overste) Coutelle en maakten de eerste toepassing van deze verkenningswijze bij Maubeuge in 1794. Daar verhief zich de ballon tweemalen daags om de werkzaamheden van den vijand, zijne stellingen, be wegingen en sterkte waar te nemen. Na het ontzet van Maubeuge door Jourdan nam deze generaal den ballon mede voor Charleroi en deed deze vesting waarnemen. Kort daarop bleef Coutelle gedurende den slag van Eleurus op den 26en Juni 1794 bijna negen uren lang in de lucht. Eveneens moest een andere afdeeling van Coutelle's troep voor Mainz verkennen. Dit mislukte echter, want toen zich de bal lon verhief, overviel hem een stormwind, die hem tegen den grond slingerde en vernielde. Later verdwijnt de aanwending van lucht bollen voor militaire doeleindentot zij in 1830 bij den Eranschen veldtocht naar Algiers weder moest optreden, wat echter niet tot uitvoering kwam (volgens G. Pouchet's opstel Les Sciences pendant la Terreur geplaatst in La Philosophie positive van 1873 en 1874, en overgenomen in nDe Nederlandsche Spectatorverloor Jourdan ook een luchtballon bij Würzburg, die thans in het tuighuis te Weenen prijkt onder de krijgstropheënte midden van driekleurige vaandels, waarboven men een roode muts ziet. Ook Bonaparte nam luchtbollen mede naar Egypte; zij gingen bij Aboekir verloren, en Conté deed onmiddellijk nieuwe vervaardigen.) De Oostenrijkers deden in 1849 eene treurige ondervinding met hun luchtballons op, toen zij Venetië blokkeerden. Hun ballons moesten namelijk bommen in de stad werpen. Men had echter de verschillende stroomen der boven elkander gelegene luchtlagen bui ten rekening gelaten. De ballons volgden dus wel aanvanklijk de richting naar Venetië, maar keerden daarop om en lieten hunne bom men in het Oostenrijksche leger vallen. Aan de Eransche zijde vinden wij de luchtbollen weder nuttig aangewend bij Solferino. Aan de verkenningen uit den ballon dankten de Eranschen de meest vertrouwbare kennis van de gebreken en het onvoltooide der Oostenrijksche stellingen, en konden op die ken nis hunnen aanval doen steunen. In den Amerikaanschen burgeroorlog vinden wij weder een rijkelijk

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 593