615 beloonde toepassing van den luchtbol op het verkennen. Toen na melijk het leger der Unie in 1862 voor Eichmond lag, deed men een luchtbol opstijgen, die, door touwen aan het uitgangspunt be vestigd, zich slechts verheffen, maar niet zijdelings voortdrijven kon. Uit dezen gekluisterden luchtbol deed men, door middel van een fotografischen toestel, het geheele terrein om Eichmond opnemen. Door herhaalde verkenningen uit dezen bol ontving de generaal der Noordelijken, Mac-Clellanvoortdurend berichten omtrent uitvallen, die men in Eichmond voorbereidde. De belegerden werden dan ook overal teruggeworpen, daar hunne uitvallen niet meer het karakter van overrompeling droegen, maar verwacht werden. De belegerden schoten nu naar den geboeiden bol. Men veranderde hierop zijne stelling en kreeg weder de nauwkeurigste tijdingen uit de vesting. Toen dan ook de belegerden zich trachtten door te slaanwerden zij door veel talrijker strijdkrachten teruggeslagen. Dat eindelijk generaal Mac-Clellan den vijand door een algemeenen aanval slaan en hem groote verliezen kon toebrengen, was in de eerste plaats aan den gekluisterden luchtbol te danken (In het hierboven aangehaalde opstel van den Spectator werd door den bewerker gevraagd, wat ons krijgsbestuur in zake luchtballons gedaan heeft? Een bemoedigend antwoord bleef achterwege.) Het valt daadlijk in het oog, hoe zulk een luchtbol voor Metz en Parijs aan de Duitsche troepen buitengewone voordeelen had kun nen verzekerenzoo hijgelijk voor Eichmondde voorbereidingen in de ingesloten plaatsen had medegedeeld. Buiten twijfel vindt de aanwending van een gekluisterden lucht ballon bij"de verdediging van vestingen eene toepassing, die de schoonste belooning belooft. Uit den aard van de zaak valt bij een beleg aan den belegeraar in den regel het initiatief van alle krijgsverrichtingen ten deel. Deze verrassen alzoo dikwijls den verdediger, en verhinderen hem, aan de vijandelijke ondernemingen op het juiste oogenblik en met voor bereide middelen het hoofd te bieden. Maar als de verkenningen uit den luchtbol, waarvan de gezichtskring door geen hoogte of bosch beperkt isden belegerde de betrouwbare kennis van de getalsterkte, van de stellingen en bewegingenvan de voorhanden aanvalsmiddelen aan geschut en ander materieel geven en hem van bijna alle toebe reidselen tot ondernemingen verwittigenzoo kan hij niet meer wor den verrastmaar is steeds voorbereid.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 594