616 Alle onzekerheid, alle onvastheid houdt dan op en de verdediger wordt in staat gesteld van rol te verwisselen en bij alle uitvallen de kans van slagen te berekenen. Het blijft alzoo voor de verde diging van eene vesting van het hoogste gewicht, een luchtbol te be zitten dien men aan de plaats kan kluisteren. Als zulk een bol ongeveer duizend meters gas opneemt, kost de aanschaffing van het omhulsel ongeveer vijfduizend tot zesduizend gulden. Officieren en manschappen uit de vesting-pioniers zouden de behandeling gemakkelijk leerenen het gas tot vulling zou ge leverd kunnen worden door de gasfabriek, die nu reeds in de meeste kleine steden te vinden is. (Uit strategische en taktische redenen moest de Regeering de oprichting van gasfabrieken in Indische versterkte steden bevorderen. De doctrinaire machtspreuken van staathuishoudkundi gen in Europa moeten niet slaafs worden nagepraat. Het is waar dat de wetenschap overal dezelfde blijft. Maar het is niet minder waar, dat de staathuishoudkunde nog geene wetten heeft geopen baard, dat is: nog geene opeenvolging van verschijnselendie, on der gelijke omstandighedenaltijd en overal gelijk blijven. Zij is dus nog geen wetenschap. Zie de beoordeelingen van Mill's Posi tivism door Littrè en Wyroebof, en de opstellen (in de Philoso- phie positive') van Robertv.) De gezichtskring uit een luchtbol is ongemeen wijd en men ziet er op een hoogte van tienduizend voeten nog de onbeduidendste voor werpen. De ballon is als doel voor het geschut (bijna) oneindig klein en zweeft zonder zichtbaar oponthoud in de lucht. Hij heeft alzoo het schot van het getrokken kanon nauwlijks te duchten en dit te minder, omdat de plaatsverwisseling van het punt, waarop hij aan den grond bevestigd is, zelfs in kleine vestingen nog aan zienlijk zijn kan. De berichten uit den geboeiden bol kunnen op drieërlei wijs wor den medegedeeld: of door teekens der optische telegrafie, die men geeft door vlaggen, volgens een seinboek; of door beschrevene dikke papiertjes, die men, bezwaard met lood of een kleinen zandzak, doet dalen langs een lijn; of eindelijk door de elektro-magnetische telegrafie. Een toestel van Morse in het schuitje van den ballon blijft dan door een metalen draad verbonden met een toestel aan het punt der opstijging. Men zal dus voor den gekluisterden luchtballon van elke vesting twee telegrafisten behoeven. Daarentegen zal men in zijn eigene

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 595