617 vestingen een' mede opstijgenden fotograaf benevens toestel kunnen ontberen, daar men toch van deze plaatsen, het voorgelegen terrein en omstreken de uitvoerigste kaarten moet bezitten. Of het Ministerie van Oorlog de zoo onschatbare verkenning door middel van luchtballons voor de verdediging van onze versterkte steden reeds in nadere overweging heeft genomen, vermag schrijver dezes niet te zeggen. Maar hij is van meening, dat de geboeide luchtballons als een werkelijk invloedrijk verdedigingsmiddel voor vestingen niet aan de zorg van de Regeering mogen ontsnappen, al mislukte ook de eerste proef, die te Straatsburg moet genomen zijn, misschien wel, omdat zij eerst gedurende de mobilisatie van het Duitsche leger aangevangen en dus overijld voorbereid was. [Zoude het gebruik van kleine luchtballons in Atjeh niet veel misrekeningen voorkomen en veel menschenlevens gespaard hebben Er is ook geen krachtiger middel om aan dweepzieke onbeschaafden onze meerderheid te toonen en prestige uit te oefenen, dan de toepassing van de wetenschap. In Europa zijn gemeenten van slechts 1500 zielen met een gasfabriek. De zuinigheid der Regeering bedriege niet haar wijsheid! De aandacht is echter op nieuw op het aanwenden van lucht ballons voor militaire doeleinden geleid geworden door het gebruik, dat de Eranschen daarvan gemaakt hebben bij de verdediging van Parijs in 1870 en 1871. Zij bezigden niet alleen vastgebonden ballons tot verkenningmaar ook vrije luchtbollen om het verkeer met de buitenwereld te her stellen. Ja, zelfs de advocaat Gambetta, die aan het hoofd van de Regeerings-Delegatie te Tours moest optreden, verliet den 6en Oc tober 1870 Parijs in een luchtballon, bereikte in den omtrek van Rouaan gelukkig den vasten grond en kwam den 9en van dezelfde maand zijne bestemmingsplaats binnen. De bollen werden te Parijs door den luchtvaarder Godard, naar een vastgesteld model fabriekmatig in eene werkplaats ver vaardigd. De Duitsche insluitingstroepen schoten naar de ballons, telkens als deze Parijs verlieten. Er werd ook een eigenaardig ballon-geschut voor gebezigd, door den Ilandelsraad Kruppte Essen, gegoten. Iutusschen hadden al deze pogingen slechts weinig gevolgdatir het steeds buitengewoon moeilijk blijft, het kleine doel, dat een luchtbol aanbiedt, te treffen, die hoog in de lucht vrij zweeft, zich

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 596