618- met buitengewone snelheid beweegt en zeer spoedig na het opstijgen eene hoogte bereiken kan, die hem buiten het bereik van alle vuur wapens stelt. Om aan alle schoten bij het opstijgen te ontkomen, lieten de Parijzenaren later hun vrije luchtballons des nachts op. Wel is waar lijden alle vrije ballons nog aan het gebrek, niet te kunnen wenden of zwenken, want eene besturing is nog niet uitge vonden. Daarom kunnen zij slechts dienen, om tijdingen of personen uit. een ingesloten vesting te brengen. 4. Be duivenpost ten nutte van de vesting-verdediging De duiven zijn, gelijk bekend is, zeer gehecht aan de plaats van haar geboorte of van haren broeitijd. Ten gevolge daarvan keeren zij altijd naar haar woonstede terug, als men ze op een andere plek brengt en daar vrij laat vliegen. Merkwaardig genoeg vinden zij zelfs op de grootste afstanden, de lucht doorklievende, die woonplaats weder. Reeds de Ouden hebben deze bijzondere eigenschap van de duiven gekend en er partij van getrokken voor het vervoer van brieven. Voornamelijk bezigden zij voor deze post de Turksche duif {colomia turcicaonze veldduif colomia livia)die van de Turksche duif afstamt, gelijk ook de gewone huisduif, moet tegenwoordig gelijke diensten bewijzen. Een groot voordeel bestaat ook in de snelheid, waarmede de duiven huiswaarts keeren. Deze bedraagt ongeveer vijf Duitsche mijlen in het uur. Toen de aanwending van de postduiven in Europa bekend was geworden, waren het voornamelijk de bankiers in aanzienlijke han delsteden, die er zich van bedienden, om elkander door deze gevleu gelde boden het verschil in koers van het papieren en gemunt geld te berichten. Dit duurde totdat de elektro-magnetische telegrafie de duivenpost overvleugelde en verdrong. Niet alleen in het belang van den handel, maar ook voor oorlogs doeleinden vinden wij reeds zeer vroeg de duivenpost aangewend, b. v. in 1573, bij de beroemde verdediging van Haarlem. Toen na melijk Erederik de Toledo, de zoon van den Hertog van Alva, Haarlem belegerde, leed de Hollandsche vloot op het Haarlemmer Meer (25 Mei 1573), in een gevecht met de Spaansche vloot, een beslissende nederlaag. O De kapitein de Bas heeft in de jongste aflereringen van Eigen Haard een en ander over de duivenpost geschreven. q

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 597