619 Ten gevolge hiervan werd Haarlem nauw ingesloten, üe stad was nu ten eenemale van de buitenwereld afgezonderd en geheel be perkt tot eigen krachten. De verdedigers echter hadden de wijze voorzorg genomen, uit de duiventillen van de stad eenige duiven naar het smaldeel van den Prins van Oranje en naar de hunne par tij toegedane steden in den omtrek te doen brengenen van deze ook duiven opgenomen. Door middel van deze luchtboden spoorde de prins van Oranje gedurende de laatste drie maanden de bewoners van Haarlem tot standvastige volharding in de verdediging aan. Eindelijk echter streek een der briefduivenafgemat door de lang durige vlucht, in de legerplaats der Spanjaarden neder ën een sol daat schoot ze dood. Toen ontdekte de vijanddat de duif een brievenbesteller geweest was en schoot hij sinds dien oogeublik op elke duif. Eveneens trok de bevelhebber van Leiden in 1574, Johannes van der Does, van de duivenpost partij om tijdingen omtrent het ge hoopte ontzet in te winnen Carnstbl. 218.) De Eranschen zijn alzoo niet de eersten geweest, die de duiven bij de verdediging van vestingen bezigden. Toen zij dit echter in 1870 en 1871 te Parijs deden, was men genoodzaakt, eerst de dui venpost te verbeteren. De dépêches namelijkdie de bankiers aan de duiven hadden medegegeven, waren zeer kort, op, uit zijde ver vaardigd papier geschreven en onder de vleugels gebonden. Hier echter berokkenden zij aan het dier last en het was dan ook gebeurd, dat duiven zich met haren bek van de dépêche had den ontdaan. Bovendien maakten de omstandigheden het bijna altijd noodig, aan de belegerde Parijzenaren berichten te doen toekomen, die de koers- tijdingen van de kooplieden aanmerkelijk in omvang overschreden; en toch mocht men het dier niet sterker beladen dan vroeger de bankiers gedaan haddeu. Dit bracht den heer Steenackers, directeur van de posterij en de telegrafie te Tours, op het vernuftige denkbeeld, de dépêches door middel van fotografie zoo te verkleinendat ongeveer zeventigdui zend woorden geen grooter ruimte besloegen dan de voormalige koers-berichten. Wel is waar kon de ontvanger nu het schrift slechts met behulp van een zeer sterk vergrootglas lezenmaar dit had tevens het voordeel, dat niet ieder onbevoegde van den inhoud kennis kon nemen, want zulke vermogende loupes zijn niet in allemans bezit.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 598