620' De wikkeling van de dépêche in een penneschacht en de beves tiging hiervan aan een staartpen van de duif bleven behouden, gelijk vroeger bij de koopmans-berichten. In Parijs echter had men niet vooraf aan de later zoo noodige duivenpost gedacht, gelijk vroeger de Haarlemmers gedaan hadden. Door vertrouwde personendie tusschen de Duitsche troepen wisten door te sluipen, werden de Parijzenaren in staat gesteld duiven met de luchtballons uit te voeren, die ten laatste te Tours, den zetel der Nationale Eegeering, aankwamen, van waar zij met brieven naar Parijs werden teruggezonden. De Duitsche troepen schaften zich evenwel spoedig roofvogels (valkensoorten) aan, die de duiven aanvielen, waardoor de geregelde gang van de post uit Tours naar Parijs aanmerklijk gestoord werd. Intusschen hebben de Fransche duivenposten het militaire publiek van alle landen op dit middel van verkeer opmerkzaam gemaakt. Men kan dus aannemen, dat in de toekomst alle vestingen van georganiseerde duivenposten zullen worden voorzienom zoowel on derling als met andere verwijderde steden briefwisseling te kunnen houden, zoodra zij door den vijand ingesloten zijn en alle telegra fische gemeenschap is afgebroken. In elke vesting zullen de duivenposten onder de geheime politie van den opperbevelhebber moeten behooren, want verraderlijke bewo ners van de stad zouden zich gemakkelijk van de gevleugelde bo den kunnen bedienen, om den vijand gewenschte tijdingen omtrent den toestand der plaats te doen toekomen. 1 Sept. 76. G.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 599