Onder de Fransche ofBcieren, zegt hij, die, na de overgaaf van Sedan, aan Pruisen hun woord van eer gegeven hadden, gedurende dezen veldtocht niet meer tegen Duitschland te zullen dienen en zich dus naar Pont-a-Mousson moesten begeven om den 10en Sept. met den spoortreiu naar Koblentz en andere plaatsen in Duitschland te worden vervoerd, bevond zich ook de generaal Ducrot. Deze generaal vertoonde zich wel op het bepaalde tijdstip te Pont-a-Mous- sonmaar ontsnapte onmiddellijk om zich naar Parijs te begeven, als beginsel aannemende, dat het feit zijner vertooning te Pont-a- Mousson op den voorschreven dag hem ontsloeg van het woorddat hij gegeven hadzich gedurende den loop van dezen oorlog niet meer van zijn degen te bedienen. In zijn tweede hoofdstuk schildert de schrijver de gebeurtenissen te Parijs voorgevallen na den slag van Sedan, en geeft hij een denkbeeld van den toestand, waarin zich de vestingwerken der hoofd stad bevonden op den oogenblik, waarop de Duitschers zich voor deze stad vertoonden. De noodlottige afloop der onderneming van het leger van Chalons en de gevangenschap van Napoleon waren te Parijs in den avond van den derden September bekend, maar eerst in den nacht van 3 op 4 Sept. deed het gouvernement het bericht weten aan het pu bliek; de uitwerking was vreeselijk. Men zag het dreigend spook van een lang beleg met al zijne af grijselijkheden verschijnen. Benden, gedeeltelijk gewapend, gedeel telijk zonder wapenen, drongen in den namiddag van den 4"' de vergaderzaal van het Wetgevend Lichaam binnen en joegen de af- gevaardigeu weg onder de kreten: //Leve de Republiek Weg met het Napoleontische Vorstenhuis!" Van daar begaven deze volkshoo- pen zich naar het stadhuiswaar de hoofden der republikeinsche partij vergaderd warenen waar zij geen moeite hadden, de verval lenverklaring van het regeerende Vorstenhuis en de instelling van de Republiek te doen uitroepen. Men benoemde, staande de zit ting, een nieuw bewind, aan welks hoofd de generaal Trochu ge plaatst werddie toen gouyerneur van Parijs was. Ofschoon de troepen in de kazernes geconsigneerd, en gereed wa ren op de eerste lastgeving uit te rukken, werd deze omwenteling volbracht zonder eenig verzet van het oude gouvernement. Men be weert, dat de Keizerin niet opgehouden heeft aan allen die haar bevelen waren komen vragen, te antwoorden dat zij tegen eiken 624-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 603