625 prijs een burgeroorlog wilde vermijden. De menigte vernielde eenige keizerlijke adelaars, die openbare gebouwen versierden, maar, dit er buiten gelatenpleegden zij geene enkele daad van gewelddie meldenswaard is. Het nieuwe bewind toonde dadelijk bij zijne optreding, wat het wilde. //Onze Republiek" schreef Gambetta, die met de portefeuille van binnenlandsche zaken was belast gewordenaan de prefekten //onze Republiek is een gouvernement van nationale verdediging, eene Republiek van strijd op leven en dood tegen de indringers." En geheel Parijs en geheel Frankrijk herhaalden eenstemmig het vereenigingswoord van Gambetta: Strijd op leven en dood! Met uitnemend gezond verstand begonnen de Eranschen dadelijk ijverig te werken aan het in staat van verdediging stellen van hun grondgebied. Men vormde zich te Parijs geen begoocheling omtrent het doel der bewegingen van het Duitsche leger na Sedan. Zij wa ren niet velen in getal, die naden val van het keizerrijk waanden, dat de Duitschers de soldaten der Republiek niet zouden durven aan vallen. Het bewind was er dan ook in de eerste plaats op bedacht, de verdedigingsmiddelen, waarover de hoofdstad beschikte, te vermeer deren en het werd in deze taak ruim ondersteund door de onbeperkte vaderlandsliefde en zelfopoffering van de Parijsche bevolking. De schrijver schetst vervolgens het terrein, dat de hoofdstad om ringt, en de versterkingen van Parijs in Sept. 1870. Deze beschrij ving gaat vergezeld van eene prachtige kaart in vier afdeelingen, ontleend aan het werk der heeren IIeyde en Froesekapiteins der Eran- sche genie, ouder den titelHistoire du siége de Paris en 187071. Toen de oorlog verklaard was geworden, meende het Eransche keizerlijke gouvernement, alle noodige maatregelen te moeten nemen om. Parijs in goeden staat van tegenweer te brengen. Om aan de bevolking elke aanleiding tot ongerustheid te ontnemen, hadden de militaire bestuurders reeds in den loop van Juli de meest onmisbare werken in het geheim doen uitvoeren. Met het oog op de gevaren, die de staat van zaken liep na de nederlagen van de maand Augustus» zocht de generaal Trochudie aan het hoofd stond van het nieuw opgerichte Comité voor de verdediging, door alle mooglijke middelen den voortgang der werken te verhaasten, die dan ook zoo goed vor derden, dat, toen de Duitschers in den omtrek der hoofdstad versche nen het Comité van Defensie kon overgaan tot den aanleg van eenige nieuwe weerbaarheids werken. 37

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 604