53 lijk te goed van f 49088, namen op het einde van 1873 493 per sonen daaraan dee!, die te goed hadden 55368. Het aantal deel- gerechtigden is dus afgenomenhet kapitaal echter vermeerderdeen verschijnsel dat wellicht verklaard kan worden uit de groote sterfte in het leger te Atjeh, gepaard met reëngageering van een aantal deelgerechtigdendie hunne handgelden voor een deel in het fonds deden opnemen. Kleeding en uilrusting. Vooral de ondervinding te velde, en wel bepaaldelijk te Atjeh opgedaan, vestigt meer en meer de over tuiging, dat de tegenwoordige kleeding van het leger wijziging be hoeft. Alvorens daartoe bepaalde stappen te doen, heeft men ge meend het resultaat te moeten afwachten van de proeven, welke met verschillende voorwerpen van kleeding en uitrusting nog op het oorlogsterrein worden genomen. Inmiddels is reeds de wenschelijkheid gebleken, om de katoenen tuniques te vervangen door een wollen kleedingstukwaaraan zoo danige vorm en snit behoort te worden gegeven, dat de soldaat het zoowel in het garnizoen als te velde dragen kan. Soortgelijke kle dingstukken zullenbij wijze van proef, aan de Europeesche militai ren te Atjeh, in plaats van een der hun ter vernieuwing compe- teerende tuniques, worden uitgereikt; terwijl die militairen, op aan drang van den geneeskundigen dienst, zoodra mogelijk van wollen hemden zullen worden voorzien. De te velde beproefde slobkousen hebben goed voldaanminder gunstig luiden de rapporten nopens de kappen der kwartiermutsen. In hoever ten dienste van het Indische leger partij valt te trek ken van de uit Engeland ontvangen modellen, wordt onderzocht. De proef met uit Australisch leder vervaardigd schoeisel, met 1 Januari 1874 begonnen, zal gedurende driejaren worden voortge zet. Het tot nog toe verkregen resultaat wordt zeer gunstig ge noemd. Voeding. De uitzending van erwten-vleeschworst heeft niet vol daan, daar, ondanks de toepassing eener betete verpakkingswijzede worsten, toen zij (in Januari 1874) in gebruik zouden worden ge nomen, andermaal sporen van bederf droegen. Van verdere proeven is mitsdien afgezien, te meer omdat, ook zonder dit surrogaat, ge legenheid bestaat om de noodige afwisseling te brengen in het dier-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 60