631 ment dragonders, een brigade voetvolk en een regiment lanciers of ulanen afzonderendie men den 19el1 met drie batterijen op Chalons richtte. Op dat tijdstip beschikte de luitenant-generaal von Schimmelmann nos slechts over een brigade infanterie, een bataljon jagers, een re giment dragonders en vier veldbatterijenom het hoofd te bieden aan de talrijke zwermen fraucs-tireursdie toegesneld waren om de belegeraars te verontrusten. De 20en Sept. vernielden de Duitschers deu beer of steenen dam bij Valcour, teneinde het water van het kanaal Vauban naar de Moezel af te leiden, maar deze poging had slechts een magere uitkomst. Den volgenden dag opende devesting een zeer hevig vuur tegen de batterijen lichte artillerie, die de Pruisen hadden opgeworpen aan den voet van den Mont-Saint-Michelop zevenhonderd passen ten westen vau de porselein-fabriek. Den 23en, om half zes des morgens, werden 62 vuurmonden tegen de vesting in werking gebracht. De vijand antwoordde terstond door een ha gelbui van granaten en kogels te doen regenen op de voorsteden Saint-Mansuy en Saint-Evre, maar zonder andere uitkomst te be halen dan den brand in eenige huizen. Om half vier des namiddags zond de bevelhebber van de vesting, die pas een witte vlag had doen hijschen aan den top der hoofdkerk, een parlementair naar de Duitschers om hun te verklaren, dat hij bereid was in onderhandeling met hem te treden voor de overgaaf van de vesting. Deze onderhandelingen hadden eene overeenkomst ten gevolge, die onmiddellijk gesloten werd op dezelfde grondslagen als die van Sedan. De Duitschers, die denzelfden dag de stad binnenrukten, vonden er 2240 man, 109 officieren, 30000 geweren, 71 stukken geschut, 2800 sabels, 220 paarden, 2000 centenaars kruit, 143000 porties, 50000 rations, het vaandel van het derde regiment dragonders en den adelaar van het regiment mobielen. De Pranschen hadden, gedurende den loop van het beleg, 1 offi cier en 25 manschappen aan gesneuvelden8 officieren en 80 man schappen aan gekwetsten. Onder de inwoners waren 8 personen gedood en 20 gekwetst. Het verlies der Duitschers beliep in het geheel slechts ongeveer 30 man. De stad had slechts zeer weinig geleden. De Eransche officieren, die hun woord van eer gaven gedurende den veldtocht niet meer tegen de Duitschers te zullen dienen en

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 610