632 dit deden zij bijna alle hadden de vrijheid zich te begeven waar hun goeddacht. In zijn laatste hoofdstuk der tiende aflevering houdt de Pruisische generale staf zich bezig met het beleg van Straatsburg, sinds den dag van het aanleggen der eerste parallel tot dien der overgaaf van de vesting, dat is te zeggen van den 27en Augustus tot den 27en September. De schrijver doet opmerken, dat in den nacht van 27 op 28 Au gustus de Duitsche voorposten konden naderen tot op vierhonderd passen van de vesting, zonder door de belegerden te worden opge merkt. Aan den kant der Petruspoort drongen de Duitschers zelfs voort tot op het glacis zonder een levende ziel te ontmoeten. Eerst den 28en tegen tien uur in den morgenwerden de belegerden de vorderingen gewaar, die de belegeraars in den vorigen nacht gemaakt hadden; zij openden een hevig vuur op deze, maar zonder eenige uitkomst te verwerven. In den namiddag deden twee Eransche kom- pagnieën een uitval aan den kant der Petrus-poort, maar zij moesten weldra naar de vesting terugkeeren. Een aanvalden 29™ tegen de Duitsche troepen gericht, die zich verschanst hadden in het eiland Warcken, werd met even weinig geluk bekroond. Talrijke groepen van inwoners, op den 28™ en 29en uit de stad gegaan om in zuidelijke richting te ontvluchtenwerden door de bele geraars onmiddellijk met geweerschoten teruggedreven. De belegeraars maakten in den nacht van den 29™ op den 30™ alle noodige toebereidselen voor de volvoering van een geregelden aanval door middel van geschut. Zonder in het minst door de be legerden verontrust te worden, konden zij negen nieuwe batterijen opwerpenbijna alle bestaande uit vier stukken van gemiddeld ka liber. In den morgen van den 30™ beschikten de belegeraars, op den linkeroever van den Pijn, over een en twintig batterijen of acht en tachtig stukken van zwaar kaliber, gereed om zich met de artil lerie van de vesting te meten. Verrast bij het zien van de werken, die de Duitschers gedurende den nacht hadden tot stand gebrachtbegonnen de belegerden tegen zes uur 's morgens, op de nog niet voltooide afdeeling der parallel, die men pas had gegraven, als ook op de Duitsche batterijen te schietenmaar flauw. Den 31™ Augustus was de eerste parallel tusschen den spoorweg van Parijs en het Marine-kanaal gereed. In den nacht van den 31™

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 611