638 verordening omtrent de kazernes. Aan hare voortreffelijkheid wordt hoofdzaaklijk het lage sterftecijfer van het Duitsche leger toegeschreven. Betrekkelijk de kampen vernemen wijdat de vroegere tent vervangen is geworden door de tent van den luitenant Waldejo- Jammer, dat de teekening en nauwkeurige beschrijving ontbreken! De slechtste loods is echter altijd nog gezonder en beter dan de beste tent. Wie zou deze stelling niet gaarne onderschrijven? De schrijvers houden de thans nog in Frankrijk geliefde vaste kampen meer voor overgangen tot dat de ontbrekende kazernes gereed zijn. Het slot van dit hoofdstuk handelt over verwarming, verlichting en luchtverversching. Daarin wordt den Duitschers weder veel eer be wezen maar ditmaal onverdiendwant ons wordt verteld//De daaglijks door stoken te bereiken warmtegraad voor de Pruische kazerne-kamers wordt door den officier van gezondheid aangegeven, op een tafel aan de deur opgeteekend en de oudsten in de chambrée zijn er verantwoor delijk voor, dat die temperatuur bereikt en onderhouden wordt." Kleeding, uitrusting en belasting maken het volgende hoofdstuk uit. Terwijl de Duitsche helm 500 grammen weegt, is het gewicht van de nieuwe. Fransche Jcépi (model 1873) slechts 210 grammen. Bij de halsdassen wordt een plaats uit Colombier's boek uOver de gezondheid der soldatenvan 1770 aangehaald, waarin hij zegt: //Meer dan eens zag ik sergeanten en zelfs officieren, die den soldaten, wier gelaatskleur niet rood genoeg was, de stropdassen vaster toehaalden"Ten aanzien van voetbekleeding is het werk tegen slobkousen en tegen het insmeren van het leder. Wij kun nen daarmede niet instemmen. Onze ijzers onder de hakken worden aanbevolen. Bij de uitrusting wordt gewenscht, dat ieder man, ge lijk in Pruisen, zijn kookgereedschap drage. Jn Frankrijk draagt van de acht man slechts één het kookgereedschap (den Ketel, marmite). Overigens is sedert den 14 en Februari 1875 het gewicht der uitrusting met meer dan 21 oude ponden verminderd geworden. De gezamenlijke belasting van den infanterist weegt: in Frankrijk 22,649 kilogr. Duitschland 2-3,080 Rusland 23,987 De-in Engeland ingevoerde ransel, systeem Koppel, wordt in elk opzicht voor den besten verklaard en afgebeeld. Deze afbeelding moest vollediger zijn, om tot eene beoordeeling in staat te stellen. Het onderwerp is in elk geval van het hoogste gewicht.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 617